TRJET Projesi Başlamadan Bitti

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu / Habertürk gazetesi yazarı Güntay Şimşek bu günkü köşe yazısında TRJET adı ile tamamen yerli imkanlar ile üretecek olduğumuz ve hatta bir örneği de geçtiğimiz İstanbul Airex havacılık fuarına getirilen Dornier Do328 tipi yolcu  uçağı  bölgesel jet hakkında bir yazı kaleme almış. Yazılanlara göre büyük umutlarla başlayan TRJET projesi başlamadan sona ermiş. İşte o yazı:

“TR JET BÖLGESEL UÇAK PROJESİ SİZLERE ÖMÜR!

“Bölgesel Uçak Projesi” kapsamında ülkenin ilk bölgesel jet uçağını üretmek amacıyla yola çıkılmış, temeli de Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığı döneminde seçim propaganda çalışmaları esnasında atılmıştı. Proje kapsamında, Türkiye’nin ilk yerli tasarım yolcu uçağı üretimine giden yolda ilk adım olarak tüm lisans hakları satın alınmış olan Alman Dornier 328’in (D328) modernize edilmiş bir versiyonu olan TRJ328 modeli kullanılacaktı. Sonraki yıllarda ise farklı modeller geliştirilecekti.

Ama proje tamamen rafa kalkmış görünüyor. Çünkü özel sektör tarafında bu projeden ümit kesilince, ilgili departmanın görevi sonlandırılmış, çalışanlarla da yollar ayrılmış. Bu projenin ana ihale kurumu olan Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda (SSM) muhtemelen daha farklı fikirleri söz konusu. Böyle bir görevin TAI çatısı altında yapılacağından bahsediliyor, mesela…

Bilindiği üzere Alman Dornier 328’in fikri mülkiyet hakları ve varlıkları ABD’de yaşayan Eren ve Fatih Özmen çiftinin sahibi olduğu, uzay ve havacılık sistemleri şirketi olan SNC tarafından satın alınmıştı. Türkiye’de üretilecek olan uçağın alt sistemlerinin üretiminde SNC ve SSM ile koordineli olarak Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI), Aselsan, TEI, Havelsan, Alp Havacılık, Kale Havacılık, Türk Kabin İçi Sistemleri A.Ş. (TCI) gibi pek çok yerli şirket görev alacaktı. Ve TRJ328’in ilk uçuşunu 2019 yılında yapacaktı. Artık yapamayacak. Belki Özmen çifti bu proje için ABD’de başka bir adım atar…”

 

 

Bu yazı 1721 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV