Türk Hava Yolları’nın İlk Kiraladığı Boeing 747 Uçakları

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

1990 yılından sonra atılım yapmak isteyen Türk Hava Yolları uzak rotalara sefer açmayı planlıyordu. Dönemin başbakanı Turgut Özal Boeing 747 tipi uçakları Türk Hava yolları filosuna katmak istiyor ve  yetkililerle görüşmeler yapılıyordu. Uzun süre THY ve başbakanlığın gündeminde kalan Boeing 747 meselesi körfez savaşı ve uçakların teslimatının geç olacağı gerekçeleri ile ertelenmiş ve sonrasında THY’nin açacağı uzun rotalar için Airbus 310 ve Airbus 340 tipi uçaklar seçilince Boeing 747’leri rafa kaldırmıştı. Kargo piyasasındaki potansiyeli gören THY yolcu uçaklarının yanı sıra kargo uçaklarına da yönelmeye başlamıştı. Uzakdoğuya ve Afrika’ya yapılan kargo seferlerindeki artış THY’yi kargo uçağı arayışına itmişti. THY filosunda bulunan eski Boeing 707 ve 727 tipi uçakların bir kısmını kargo modeline çevirdiyse de ihityaca yetişemedi ve başka şirketlerden kargo uçakları kiralama gereği duydu. Yakın dönemde ACT ve Atlas Air kargo şirketlerinden kiralanan Boeing 747 tipi uçaklar THY’nin ilk kiraladığı Boeing 747 uçakları olarak bilinse de THY nin 90’lı yıllarda başka şirketlerden de Boeing 747 tipi uçaklar kiraladığı ve Türk Hava Yolları uçuş kodu ile kargo operasyonları yaptığı biliniyor.Kaynak olarak kullanmış olduğum Gökhan Sarıgöl ve Kıvanç Hürtürk beyefendilerin hazırladığı ve yayınladığı  Türkiye’de Ticari Havacılık Tarihi II kitabındaki fotoğrafları olan uçaklar bunlar.Her ne kadar yazımızda Türk Hava Yolları’nın kiraladığı ilk Boeing 747 uçakları diye belirtsek te kimbilir, belki THY’nin tarihinde bilinmeyen yada fotoğrafı çekilemeyen başka 747’lerde vardır.

İşte bu uçaklar:

Uçaklardan biri Kalitta American İnternational Airways şirketine ait N702CK tescilli uçak. Uçak Japan Airlines şirketinden satın alınarak 1977 yılında kargo modeline çevrildi ve kargo uçağı  olarak 200 yılına kadar çalıştı. 2000 yılında emekliye ayrılarak parçalandı. Uçağın  o yıllarda Atatürk Havalimanı’nda parketmiş haldeki fotoğrafı:

Bir diğer Boeing 747 ise tescili fotoğrafta gözükmeyen Polar Air şirketine ait bir Boeing 747-100 tipi kargo uçağı. Uçağın Atatürk Havalimanında çekilmiş bir fotoğrafı:

Fotoğraf karelerine yakalanan bir diğer Boeing 747 tipi kargo uçağı ise Evergreen şirketine ait N470EV tescilli bir başka Boeing 747 tipi kargo uçağı. Uçağın Atatürk Havalimanı’nda çekilmiş bir fotoğrafı:

Fotoğraflar ve kaynak: Türkiye’de Ticari Havacılık Tarihi II kitabı – Kıvanç Hürtürk – Gökhan Sarıgöl.

Bu yazı 3578 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 747 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV