Türk Helikopter Pilotlarının Cesareti

Paylaş
 

Türk Helikopter Pilotlarının Cesareti

Niğde Aladağlar’da mahsur kalan iki bayan dağcının kurtarılması için askeri Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait  Eurocopter AS-532UL Cougar tipi helikopter personeli görevlendirildi. Yapılan başarılı operasyon neticesinde dağda mahsur kalan iki dağcı kurtarıldı ve hastaneye getirildi. Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya adresinden de konu ile ilgili mesaj ve görüntüler paylaşıldı.  Paylaşılan mesajda “Niğde Aladağlar’da kaza geçirdiği öğrenilen 2 kadın dağcı için Hava Kuvvetlerimize ait bir helikopter bölgede görevlendirildi. Dağcılardan birinin ayağından yaralandığı belirlenirken, kurtarılan dağcılar Adana’ya nakledildi.” ifadeleri kullanıldı.

Başlıktaki cesaret olayını merak edeceksiniz. Evet bu operasyonda küçük birde ayrıntı vardı. ” Türk Helikopter Pilotlarının Cesareti” Aslında tüm askerlerimizi kapsıyor bu cesaret. Hepsinin kendi kategorilerinde inanılmaz cesareti olduğu tartışılmaz. Ancak bu biraz farklı.. Peki bu konuda cesaret olayı neydi?

Dağda mahsur kalan dağcıları almaya giden personel yukarıda da bahsettiğim üzere  Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait  Eurocopter AS-532UL Cougar tipi helikopter ile gitti. Bu helikopterin maksimum uçabileceği yükseklik yani servis tavanı dediğimiz yükseklik 3,450 m (11,320 ft). Dağcıları kurtarmak için gittikleri Niğde Aladağlar’ın yüksekliği ise 3.756 m (12.323 ft). Çekilen görüntülerde zirveye yakın bir yerde olduğu tahmin edilen olayda pilotlarımız helikopterin uçuş limitinin sınırında uçarak gittikleri anlaşılıyor. Bu olayla Türk Askeri cesaretini bir kez daha vurgulamış olmakta.

Kendilerini kutlarız.

Bu yazı 510 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV