Üç Gün İçinde 3 Boeing 777 Arıza Yaptı

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – Dünyanın en iyi uçakları içinde yer alan çift koridorlu geniş gövdeli uçaklar arasında önemli bir yere sahip olan Boeing 777 tipi uçaklardan çeşitli havayolu şirketlerine ait 3 adeti geçtiğimiz 3 gün içinde arızalar yüzünden ya geri döndü yada başka meydana mecburi iniş yaptı.

Olaylardan ilki 9 Aralık 2017 günü Suudi Arabistan’da yaşandı. Suudi Arabistan Havayolları ( Saudia Arabian Airlines ) şirketine ait SV21 sefer sayılı Cidde – New York seferini yapmak üzere kalkışını yapan HZ-AK40 tescilli Boeing 777-3FG(ER) tipi uçağın pilotları kalkış sırasında kuyruk sürtmesi ikazı alınca geri dönme kararı aldılar. Geri dönüşün ardından yapılan incelemede uçağın kuyruğunun sürtmediği ancak sensörünün arıza yaptığı belirtildi. Sensör değişti ve uçak yeniden servise verildi.

İkinci olay ise 10 Aralık 2017 günü yaşandı. British Airways şirketine ait BA198  sefer sayılı Mumbai – Londra Heathrow seferini yapan G-STBC tescilli Boeing 777-36N(ER) tipi içinde 135 yolcu 17 mürettebat bulunan uçağın mutfak bölümünden dumanlar gelmeya başlayınca pilotlar en yakındaki Azerbaycan – Bakü Havalimanı’na mecburi iniş yapmak için rotalarını değiştirdiler. Uçak inişinin ardından bakıma alındı ve halen Bakü Havalimanı’nda beklemede.

Üçüncü olay ise 11 Aralık 2017 günü meydana geldi. Filipinler Havayolu şirketi olan Philippine Airlines’e ait RP-C7778 tescilli Boeing 777-3F6(ER) tipi uçağın kalkışı sırasında iniş takımları kapanmadı. Uyarı züerine tırmanışı durduran pilotlar havada bir süre turlayıp yakıt harcadıktan sonra geri dönüp mecburi iniş yaptılar. Yapılan geri dönüşün ardından uçağın bakıma alındığı bilgisi paylaşıldı. 

 

Bu yazı 764 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 777 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV