Uçaklar Neden Eğri Bir Rota İzler?

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Uçakları uçak takip programlarından takip ederken bazen uzun uçuşların bilindiği üzere düz bir düzlemde değilde genelde kuzey kutbunun yakınlarından bir eğri şeklinde olduğunu görürüz. Peki uçaklar neden bu şekilde bir rota izlerler?

Buna sebep dünyanın küresel olmasından kaynaklanmakta. Aşağıdaki resimde aradaki mesafenin uzun olduğ gibi bir izlem yaratsada dünyanın ortasının basık olması kutupların ise daha yukarıda olması sebebiyle mesafenin kısaldığı, bu sebepten dolayı uzun uçuşların genelde bu şekilde yapılması yüzünden rota eğri gibi gözükmekte. Aşağıdaki resimde örnek olarak Amerika  Los Angeles – LAX – Türkiye Ankara – ESB seferini sanal olarak yapan bir uçağın rotasını görmektesiniz. Düz olarak çekilen rota 13.423 km iken eğri olarak çizilen uzun olduğu tahmin edilen rota 11.269 km olmakta. Tabi unutmadan son olarak belirtmek istediğim bir noktada rotalar çizilirken hava durumu da göz önüne alınmakta.

harita

Bu yazı 5188 kere okundu.
Etiketler:
genel
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

8 adet yorum var.

 1. david dedi ki:

  Şimdi siz bu saçmalığa inanıyor musunuz?
  gerçekten küre olduğu için mi? al bakalım eline cetvel küre modelde bu nasıl oluyor=

 2. Şener ER dedi ki:

  Bunun nedeni dünyanın küre değil düz olmasından kaynaklanıyor.

 3. cemal dedi ki:

  düz dünya haritasında ankara dan L.A a cetvelle düz bir rota çizin , göreceksiniz ki uçak aynı yolu parabolik değil düz olarak gidiyor, farklı yerleri de deneyin uçaklar rota çizerken parabolik rota çizemez rota ger zaman düz olmak zorundadır sadece rota değişim noktaları vardır uçakla giderken uçağın aniden yan dönerek rotasını değiştirmesi gibi

 4. ozzy dedi ki:

  Uyanis basladi. antartika herseyin cevabi oraya gitmeiyiz..

 5. hakan dedi ki:

  Küre dünya önümde arkadaşlar.. Evde baktım küre dünyada uçağın rotası gene düz. Yalan dolanla milleti kandırıyorlar.. Ama uçağın rotası gronland üzerinden amerika olduğuna göre bunun tek açıklaması var oda dünya düz. Düz dünya haritasına göre olan rota ,uçağın takip ettiği ve en kısa olan rotadır ama dünya düz olduğu sürece en kısa rotadır..

 6. Çağrı dedi ki:

  Bu sorunun gerçek cevabını vermeden önce şunu belirteyim ki dünya düz falan değildir. Bu konuda sizi temin ederim. Sorunun cevabına gelecek olursak, küre üzerinde iki nokta arasındaki en kısa mesafe (kürenin içinden geçmemek koşuluna uyan) ortodrom eğrisidir. Elinize plastik top alın ve üzerine iki nokta koyup bu noktaları en kısa yoldan birleştirin. İşte ortodrom budur ve dolayısıyla “eğri”dir. Haritalar küresel bir objenin (dünyanın) düzleme izdüşürülmesidir. Küresel obje düzleme izdüşürülürken geometrilerde deformasyonlar olur. Örneğin Grönland normalde Afrika’nın yaklaşık 1/5’idir ama Google haritalarına bakarsanız Afrika’dan daha büyük görünür. Uçakların rotalarının haritada eğri görünmesinin sebebi de, eğrisel bir geometrinin düzleme izdüşürülmesi sırasında oluşan deformasyondur. Diğer bir deyişle projeksiyon silindirinin Ekvator’da teğet olmasından kaynaklanır. Projeksiyon silindiri rotayı oluşturan ortodrom eğirisini kapsayan büyük çembere teğet yerleştirilseydi emin olun rota cetvelle çizilmiş gibi dümdüz izdüşecekti. Ayrıntılı bilgi isteyenler projeksiyon kavramını araştırsınlar.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV