Uçaklar Neden Eğri Bir Rota İzler?

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Uçakları uçak takip programlarından takip ederken bazen uzun uçuşların bilindiği üzere düz bir düzlemde değilde genelde kuzey kutbunun yakınlarından bir eğri şeklinde olduğunu görürüz. Peki uçaklar neden bu şekilde bir rota izlerler?

Buna sebep dünyanın küresel olmasından kaynaklanmakta. Aşağıdaki resimde aradaki mesafenin uzun olduğ gibi bir izlem yaratsada dünyanın ortasının basık olması kutupların ise daha yukarıda olması sebebiyle mesafenin kısaldığı, bu sebepten dolayı uzun uçuşların genelde bu şekilde yapılması yüzünden rota eğri gibi gözükmekte. Aşağıdaki resimde örnek olarak Amerika  Los Angeles – LAX – Türkiye Ankara – ESB seferini sanal olarak yapan bir uçağın rotasını görmektesiniz. Düz olarak çekilen rota 13.423 km iken eğri olarak çizilen uzun olduğu tahmin edilen rota 11.269 km olmakta. Tabi unutmadan son olarak belirtmek istediğim bir noktada rotalar çizilirken hava durumu da göz önüne alınmakta.

harita

Bu yazı 12202 kere okundu.
Etiketler:
genel
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

31 adet yorum var.

 1. david dedi ki:

  Şimdi siz bu saçmalığa inanıyor musunuz?
  gerçekten küre olduğu için mi? al bakalım eline cetvel küre modelde bu nasıl oluyor=

  • mehmet dedi ki:

   Uçakların radar görüntülerini izlemeniz dünyanın küre olduğunu ispatlar. Sitelerden uçak uçuş güzergahlarını görmenizde saçmalamamanızı sağlayacaktır. www. esky .com. tr/radar Yada dünya turu atacak şekilde uçuş yaparsanız sorunu çözersiniz.

 2. Şener ER dedi ki:

  Bunun nedeni dünyanın küre değil düz olmasından kaynaklanıyor.

 3. cemal dedi ki:

  düz dünya haritasında ankara dan L.A a cetvelle düz bir rota çizin , göreceksiniz ki uçak aynı yolu parabolik değil düz olarak gidiyor, farklı yerleri de deneyin uçaklar rota çizerken parabolik rota çizemez rota ger zaman düz olmak zorundadır sadece rota değişim noktaları vardır uçakla giderken uçağın aniden yan dönerek rotasını değiştirmesi gibi

 4. ozzy dedi ki:

  Uyanis basladi. antartika herseyin cevabi oraya gitmeiyiz..

 5. hakan dedi ki:

  Küre dünya önümde arkadaşlar.. Evde baktım küre dünyada uçağın rotası gene düz. Yalan dolanla milleti kandırıyorlar.. Ama uçağın rotası gronland üzerinden amerika olduğuna göre bunun tek açıklaması var oda dünya düz. Düz dünya haritasına göre olan rota ,uçağın takip ettiği ve en kısa olan rotadır ama dünya düz olduğu sürece en kısa rotadır..

 6. Çağrı dedi ki:

  Bu sorunun gerçek cevabını vermeden önce şunu belirteyim ki dünya düz falan değildir. Bu konuda sizi temin ederim. Sorunun cevabına gelecek olursak, küre üzerinde iki nokta arasındaki en kısa mesafe (kürenin içinden geçmemek koşuluna uyan) ortodrom eğrisidir. Elinize plastik top alın ve üzerine iki nokta koyup bu noktaları en kısa yoldan birleştirin. İşte ortodrom budur ve dolayısıyla “eğri”dir. Haritalar küresel bir objenin (dünyanın) düzleme izdüşürülmesidir. Küresel obje düzleme izdüşürülürken geometrilerde deformasyonlar olur. Örneğin Grönland normalde Afrika’nın yaklaşık 1/5’idir ama Google haritalarına bakarsanız Afrika’dan daha büyük görünür. Uçakların rotalarının haritada eğri görünmesinin sebebi de, eğrisel bir geometrinin düzleme izdüşürülmesi sırasında oluşan deformasyondur. Diğer bir deyişle projeksiyon silindirinin Ekvator’da teğet olmasından kaynaklanır. Projeksiyon silindiri rotayı oluşturan ortodrom eğirisini kapsayan büyük çembere teğet yerleştirilseydi emin olun rota cetvelle çizilmiş gibi dümdüz izdüşecekti. Ayrıntılı bilgi isteyenler projeksiyon kavramını araştırsınlar.

 7. Seda dedi ki:

  Yorumlara baktım, herkes Dünya’nın düz olduğunu ileri sürüyor.Dünya düz olsaydı uçakların da düz bir rota çizmesi maliyet ve hız açısından daha mantıklı olurdu.

 8. Çağrı dedi ki:

  Şuradaki yorumlar gerçekten inanılır gibi değil. Cahilce bir fikre inanıp uyanış başladı diyorlar. İşin matematiksel açıklamasını önceki yorumumda yaptım. Hadi beni geçin. Hadi NASA dünyayı kandırdı diyelim. Uzaya çıkan Japonya, Çin, Rusya, Hindistan ve Avrupa ülkeleri ağız birliği yapıp bizi kandırdı diyelim. Arkadaş biz en son kendi uydumuzu göndermedik mi? TÜBİTAK da mı bizi kandırıyor? Gidin RASAT görüntülerini inceleyin. Daha kendi ülkesinin konu hakkındaki çalışmalarından haberi olmayan bir sürü cahil gelmiş uyanış başladı, gerçekler gün yüzüne çıktı diye zırvalıyor.

 9. Bilal Arslan dedi ki:

  BENCEDE DÜNYA DÜZ HALKTAN KAMUOYUNDAN GİZLENEN BİR SÜRÜ GERÇEK VAR. NEDEN ANTARTİKA ÜZERİNDE HİÇBİR UÇUŞ OLMAZ HİÇBİR UÇAK ASKERİ UÇAKLAR DA DAHİL GEÇEMEZ. BİLİYORMUSUNUZ. HATTA ARABAYLA VEYA YAYA BİLE GİDİLEMİYOR. BUNU ARAŞTIRIN. İNSANLARDAN GERÇEKLER SAKLANIYOR.

  • sedat dedi ki:

   hadi diyelim açıkladılar ne işine yarıcak lan arka mahalledeki olay umrumuzda değil antartikadaki gizemmi mi takıyon

  • Hasan dedi ki:

   Kutuplarda yaşayan yerli halkmı var da adamlar havalimanı yapsınlar ayrıca ordan bezin çıkaran şirketler var onlar gidiyolar ve ayrıca hiç mi kutup belgeseli izlemedin

 10. Neşe Atalay dedi ki:

  Bu saçma savlar soru olarak gündemi meşgul ediyor.Bilimde şüphe vardır kuşkusuz. Dünyanın düz olduğu iddiası binlerce yıl önceki Dünya algısını yansıtsa da günümüzde bunu soru olarak ortaya atanlar insanlara zaman kaybettiriyorlar.Zira Yerel saat farkları, gündüz gece oluşumu, kutuplara gidildikçe sıcaklığın azalması vb pek çok doğa olayını nasıl açıklıyorlar merak ettim doğrusu.

 11. mehmet dedi ki:

  Delinin biri kuyuya bir taş atıyor. Sözde akıllı olanlarda deliye cevap vermeye çalışıyor. Akıl ne işe yarar biraderler. Aklımızı kullanmayacaksak kafayı neden taşıyoruz. Filde de kafa var. Deve kuşu gibi davranmayalım. Uçakların uçuş güzergahlarını takip ederseniz, dünyanın küre olduğunu zaten fark edersiniz. Bunun yanında bir çok ipuçları da kullanabilirsiniz. Mevsimler, gece gündüz, gezegenlerin yuvarlaklığı … gibi. Arayan bulur. ARAYAN MEVLASINI DA BULUR, BELASINI DA. Yeter ki aramasını bilelim.

 12. mustafa ugur dedi ki:

  Aptal aptal dünnyanın düz olduğunu ispatlamaya çalışmayın.
  Size çok basit bir şekilde anlatayım:İstanbul-Amerika uçuşu 12 saat.İstanbul-Çin Uçuşu 9 saat.Peki Çin-ABD uçuşu size kaç saat olmalı?12+9=21 saat.Peki biliyormusunuz Çin-ABD uçusu 8 saattir!!!Eğer dünya düz olsaydı dediğiniz gibi çin den abd ye 21 saatte gidilirdi.İşte Dünya yuvarlak olduğundan,Çinden ABD ye giden bir uçağın rotası hep doğuya doğrudur.Yani eğer Dünya düz olsaydı,Çinden kalkan bir uçağın Türkiyenin üzerinden geçmesi gerekirdi.

  • Yavuz dedi ki:

   iyide bu uçuş mesafelerinın hepsi aynı yöndemi degilmi belirtmemissin yani ist amerika doguya doğrumu 12 saat yoksa batıya dogrumu ve düz dunya diyenlerde şunu bilmiyor düz dünyada kıtaların ve ülkelerin konumu nedir haritası nasıldır bunları bilmeden sadece uçak rotasiyla dünya düzdür demek bana saçma geliyor kurdum dünyada öyle

  • Okan dedi ki:

   Petropavlovsk-Kamchats Rusya’nın en doğusundaki havaalanından kalktın canadaya gideceksin Doğuya doğru gidersen iki üç saatte varacağın yere bütün havayolları 30 -40 saatlik bir rota belirtmiştir neden Doğudan gitmek varken Batı’dan giderek yolu uzatıyorlar açıkla o zmn. Dünya kesinlikle düz

 13. flouu dedi ki:

  Dünya yuvarlaktır diyenlere bir sorum var. Küre dünyaya göre Şikago kıble yöne doğuyu göstermesi gerekmez mi? Ama ilginç bir şekilde kuzey doğuyu gösteriyor… Neden? Kıblede de mi en kısa mesafe seçiliyor acaba. yoksa yön mü önemli… Bunun hakkında bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim

 14. sukru dedi ki:

  Dünya tam yuvarlak değil kutuplarda basıktır.Bu yüzden dünyanın diğer yüzünde bulunan bir ülkeye kutup üstünden daha çabuk gidilir.Kâbeye gelince dualar ışıktan da hızlı olduğu için kutup üzerinden kısa yol aramaya gerek yok bence.

 15. Renas dedi ki:

  Eğer bu dedikleriniz troll değil ve gerçekten böyle düşünüyorsanız vay halimize!
  Bir portakalı muntazam olarak soyabildiğinizde elinizde dikdörtgen bir alan mı oluşur? HAYIR!
  “O” Küre ‘nin alanını tamamen 2 boyuta düşürdüğünüzde dikdörtgen elde edemezsiniz. Haritalar iki boyutlu ve ölçeklendirme yapılarak oluşturulmuştur. Rusya hiç bir zaman haritada gördüğüm kadar büyük olmadı. Afrika hiç bir zaman haritalardan gördüğümüz kadar küçük de olmadı. Haritalar da ekvatordan kutuplara yaklaştıkça her paralelde meridyenler arası uzaklık artar. Ayrıca burdan dünya düz vs diye daşşak geçenler varsa onların AQ! Yok abi, dünya düz küre felan değil. bu bilgide yanlış diyen varsa, git ölç

 16. Kanan dedi ki:

  Size bir soru amerikadan ucaklar neden austuryaya (kita) atlantikden degilde kara uzerinden ucar? Yolculuk fazla uzun olmuyormu oyle?

 17. Ozgur dedi ki:

  Aylardır düz dünya iddiasını arastiriyorum. Mantıklı ve mantıksız şeyler var ama en can alıcı konu uçak rotaları eğer Rusya’dan ABD’ye ye giden bir uçak kuzey kutbu dan geçiyorsa dünya kesin olarak düzdür. Bu uçuşun hangi yoldan olduğunu bilmiyorum internette bu uçuşun rotaları hakkında bir kaynak bulamadım sadece yorumcuların iddiaları var ortada. Bazı yüksek zekalılar bunu matematiksel veya geometrik olarak izah etmeye çalışmış, fakat buna gerek yok, bir lastik top alın bir parça da iplik rus-abd uçuşunu bir okyanus üzerinden bir de kutup üzerinden yapın mesafe kısalıyor mu uzuyormu anlarsınız, efendim dünya tam küre değilde kutuplardan basıkmis gibi gülünç savunmalar yapıyorlar, arkadaşa bi sorun kutuplardan ne kadar nasıl diye cevap veremez, soyliyim kutuplarda dikeyde yataya göre 21 km kısa geliyor yarı çap oransal olarak 300 de 1 sadece yani uçağın yolunu kısaltması bırakın hesaplamaya bile deymiycek bir başlıklı var, kendinizi kandırmayı bırakın.

 18. Ozgur dedi ki:

  Bir arkadaş çin ABD uçağının 8 saatte ve sadece doğuya giderek ABD ye ulaştığını söylemiş. Eğer bu doğru ise dünya kesin olarak yuvarlak demektir.

 19. Ozgur dedi ki:

  Bir de lan chile ve Melbourne uçağı varmış ve Antarktika yakınından geçiyormuş ve 11-12 saat suruyormus. Bu da eğer doğru ise dünya kesin olarak yuvarlak demektir, düz olsaydı bu sefer dünyanın en uzun seferi olacaktı bırakın antarktikayi Çin Rusya Kanada ABD Meksika Brezilya filan hepsinden geçmesi gerekicekti bu bu ucus bir günden fazla surucekti

 20. Okan dedi ki:

  Petropavlovsk-Kamchats Rusya’nın en doğusundaki havaalanından kalktın canadaya gideceksin Doğuya doğru gidersen iki üç saatte varacağın yere bütün havayolları 30 -40 saatlik bir rota belirtmiştir neden Doğudan gitmek varken Batı’dan giderek yolu uzatıyorlar açıkla o zmn. Dünya kesinlikle düz

 21. Ozgur dedi ki:

  Bunu bana niye soruyorsun ki? Uçağın sahiplerine sor:) haa eğer dünya düz olsaydı zaten kutuptan geçerek 3-4 saatte giderdi kanadaya 40 saatte değil:)

 22. Mühendis dedi ki:

  Gerçekten şu yorumları okuyunca şok olmamak elde değil 🙂 Ekstrem düşünmenize gerek kalmadan, biraz tarih bilginiz olsa yine doğru cevabı bulacaksınız. Milattan önce 200lü yıllarda erastothenes bu soruya cevap bulmuş bir bilim adamı. İskenderiyede bir kütüphanede sorumlu biriydi ve inanılmaz bilimsel başarıları var erastothenesin. Bizim google gibi bir bilgi deryamız varken araştırmalarımızı o kadar yanlış yapıyoruz ki 🙂 Bundan 2.200 yıl önce dünyanın yuvarlak olduğunu zaten bilip; çevresini, yarıçapını, güneşe olan uzaklığını vs. yüksek doğrulukla (şuanki uzunluklara yakın) hesaplayabilmiş. Bunu nasıl yaptığını bile öğrenseniz ve anlasanız dünyanın şeklini kavrayabileceksiniz. Sadece uçakları düşünerek cevaplamaya çalışıyorsunuz daha farklı bakın olaya. Uyduları düşünün. Mesleğim gereği uyduların,uçakların,gemilerin hareketleri ve rotaları ile ilgili bilgiye sahibim. Bütün hesaplamalar dünyanın yuvarlağa yakın şekliyle yapılıyor ve evet her seferinde doğru sonuç veriyor. Yuvarlağa yakın diyorum çünkü tam olarak değil, 1/297 lik basıklığa sahip. Aslında bu konu tartışmaya açık bile olmamalı, sadece biraz mantıklı araştırma ve fikir yürütme ile doğru sonuca ulaşacaksınız, esen kalın 🙂

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV