Uçaklara Trim ( fletner ) Nedir?

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Uçaklarda trim ( fletner ) ne anlama gelir?

Pilot tarafından kontorl edilen ve  bağlı olduğu yüzeyde uçağa kumanda edebilecek gibi açı oluşturabilenistikamet dümeni, kanatçık yada irtifa dümengibi parçalara monte edilebilen iincil kumanda yüzeyleridir. Kanatçıkta meydana gelen açı bağlı olduğu yüzeyle açı yapacak biçimde ayarlandığı için uçak fazla güç sarfedilemeden istenilen konumda tutulur. Türkçe havacılıkta trim, servo ve denge (balance) tab gibi talî kumanda yüzeylerinin hepsine birden fletner denir.

Hemen hemen tüm uçaklarda irtifa dümeni trimi, çok motorlu uçaklarda istikâmet dümeni trimi ve gelişmiş uçaklarda bunlara ilaveten kanatçık trimi bulunur.

İrtifâ dümeni yerine tamamı hareket eden yekpare yatay stabilizesi (stabilatör) bulunan uçaklarda irtifâ trim kontrolü stabilatörün tamamını hareket ettirir.

Screenshot_8

Uçakların, ana kumanda yüzeylerinin firar kenarında bulunan küçük yardımcı kontrol yüzeyleridir. Uçakların dengesi uçuş esnasında rüzgar gibi dış etkenler ile yakıt veya yük gibi iç etkenlerden dolayı bozulur ve nötr durumdan çıkarak farklı yönlere eğilim gösterir. Uçağı nötr durumda dengelemek için Trim Tab ler kullanılır. Trim yapılmış bir uçakta pilot bütün kumandaları bıraktığında uçak düz uçar. Pilot kabininden elektrikli veya mekanik yöntemlerle ayarlanabilir. Trim tab’ler pilot kabininden ayar düğmeleri, trim simidi veya levye üzerindeki parmakla komut verilerek ayarlanır ve yeniden ayarlanıncaya kadar o şekilde kalır.

Kaynak : ucakteknisyeni.com

Bu yazı 10612 kere okundu.
Etiketler:
genel
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

5 adet yorum var.

 1. kemal dedi ki:

  yanlış bilgi var. ”’Türkçe havacılıkta trim, servo ve denge (balance) tab gibi talî kumanda yüzeylerinin hepsine birden fletner denir.”’ hepsine fletner denmez ne alakası var?

 2. BERK dedi ki:

  Burda Eksik Bilgi Var Birader. Hem Göklerdeyiz Diye Havacılık Sitesi Yapıyorsunuz, Hemde Eksik Bilgi Paylaşıyorsunuz. Uçaktaki TRİM Konusunu Açıklarken Neden TRİM METODUNUDA Açıklamıyorsunuz Daha Anlaşılır Olsun Diye?
  ZATEN SAYFANIZDA PAYLAŞTIĞINIZ YAZIYIDA VİKİPEDİ SAYFASINDAN KOPYALAYIP KENDİ BİLGİNİZ GİBİ PAYLAŞMIŞSINIZ. AL BAK BU SAYFADAN BİLGİLERİ ALMIŞSSINIZ KELİME KELİMESİ AYNI.
  BİR İŞİ YAPARKEN LÜTFEN DÜZGÜN YAPALIM ADMİN. AL BAK BİLGİYİ ALIP SAYFANDA PAYLAŞTIĞIN SAYFAYI SANA ATIYORUM İNSANLARDA GÖRMÜŞ OLUR.
  https://tr.wikipedia.org/wiki/Trim

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Sitemiz amatör bir site. Hatalar istemesek te olacaktır. Pilot olacak kadar bilgimiz olsaydı pilot olurduk. Kaynaklardan derleyip kopyalayıp yazıyor bazı konuları bunu zaten saklamıyor kaynaklarımızı paylaşıyoruz. Konuda hata varsa düzeltelim hata olan yerleri siz yazın ben düzletirim. Ayrıca yazımızda eksik olduğunu farkettiğiniz ” Trim Metodu” konusundaki düzeltmenizi yayınlamak için bekliyoruz.

 3. Ayşenur dedi ki:

  Bir bilgiyi kaynağından alıp hiç değiştirmeden yazmak intihale girer.Üstüne bunu pişkin pişkin söyleyip bilgimiz olsaydı pilot olurduk gibi komiklikten öte mahalle ağzı basit bir söylemle desteklemek düpedüz cahilliktir . Bir işi yapıyorsanız işin kurallarına uyarak, elinizden gelenin en iyi şekliyle yapmalısınız. Wikiden kopyalayarak değil. Konu hakkında bilginiz yok ama fikriniz çok. Vizyonsuzluğun daniskası.

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Yukarıda paylaştığım yorumum hala geçerlidir. Bizim elimizden bu kadarıgeliyor. Fazlasını yapabilrim vizyonumuz var diyorsanız buyurun yazın bizde seve seve sitemizde paylaşalım. Nihayetinde bilgi paylaştıkça çoğalır. Bizim vizyonumuz bu. hiç bir şeyi biliyoruz diye iddia da etmedik. Bilgimiz bu kadar. Elbette kaynaklardan faydalanacağız.
   Bu arada yazının altında yapılan tyorumlara bakınca hataları düzeltmek için değil de yakalamışsınız diye birbirinizle yarışmışsınız gibi. Vizyon bu demek ki… Yazık.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV