Uçaklarda Koltuk Planı – Pegasus Havayolları Boeing 737

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Filosunda 53  adet Boeing 737  tipi uçak  bulunan Pegasus Havayolları şirketinin uçaklarının koltuk planı ve düzeni  nasıl? Uçuştan önce bilet aldıktan sonra koltuk rezervasyonu yaparken hangi koltuğu seçmeliyim? Pegasus Havayolları şirketi  uçakları koltuk numaraları nasıl?  En iyi ve en konforlu koltuk hangileri?

Bütün bu sorularınıza yardımcı olması için sizler için küçük bir araştırma yaptım. Öncelikle uçuştan önce hangi şirketin hangi model uçağıyla uçacağımızı bilmek en önemli nokta. Genelde son dakika değişiklikleri hariç uçuşa son 24 saat kala aşağı yukarı uçuşa verilecek uçak modeli belli olmakta. Böylelikle kendiniz için en konforlu koltuğu seçmek için bolca zamanınız olmakta. Kimi şirketlerde koltuk seçmek ücretsizken bazı şirketler koltuk seçmek için ücret isteyebiliyor. Ayrıca örnek olarak konfigürasyondaki C harfi Busines yada benzeri class, Y yada W harfi ise standart yani ekonomi classı  temsil ediyor. Arkalarına gelen sayılar ise yolcu koltuk sayısını belirtmekte.

Pegasus Havayolları Şirketinin

17  adeti  Y189  koltuk konfigürasyonuna sahip.Tescilleri :TC-CPU, TC-AJP, TC-CPS, TC-IZE, TC-IZB, TC-IZC, TC-CCP, TC-AVP, TC-CPE, TC-CPM, TC-CPN, TC-AEP, TC-AAS, TC-AAT, TC-CPJ, TC-CPZ, TC-CRA

36  adetinin koltuk konfigürasyonu belli değil. Tescilleri: TC-CPA, TC-CPD, TC-ARP, TC-AGP, TC-CPY, TC-AAO, TC-AAR, TC-IZD, TC-CPP, TC-CPO, TC-CPR, TC-AAL, TC-CPV, TC-AAN, TC-AIS, TC-AZP, TC-CPB, TC-CPK, TC-CPL, TC-ASP, TC-CPI,TC-AAV, TC-AP, TC-ADP, TC-AHP, TC-ANP, TC-AMP, TC-AAU, TC-AAY- TC-AAZ, TC-ABP, TC-AIP, TC-CPC, TC-CPF-TC-AAI- TC-CPG

Yeşil ile işaretli olan yerler acil çıkış yanı olan koltuklar. Bu koltuklar hemen hemen tüm uçaklarda en geniş oturma alanına sahip. Uçaklarda en konforlu koltuk olduğu söylenebilir.

Aşağıdaki fotoğrafta görsel olarak hangi koltuğun nereye denk geldiğini ve lavaboların, galleylerin nerede olduklarını rahatlıkla görebilirsiniz. Tüm konfigürasyonlar birbirlerine yakın oldukları için aşağı yukarı koltuğunuzun nereye geldiğini kestirebilirsiniz. Paylaşılan resimdeki tek dezavantajlı nokta koltuğunuza pencere denk geliyormu gelmiyormu onu anlayamıyorsunuz. Malum uçarken etrafı izlemek kadar zevkli bir olay yok. Çoğu kişi özellikle pencere kenarlarını bu yüzden seçmekte.

Pegasus Airlines Boeing 737 seat plan.

Aşağıdaki resimde Y189  koltuk konfigürasyonuna sahip Pegasus Havayolları  şirketine ait Boeing 737 model uçağın koltuk düzenini görmektesiniz.

TUIfly_Boeing_737-800

Bu yazı 35540 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

16 adet yorum var.

 1. FADLADDİN dedi ki:

  Cam kenarı olsun

 2. turabi dedi ki:

  İlk defa Internet ten bilet aldım sınıf:1 yazıyo bu hangi koltuk oluyo acaba

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   sınıf koltuğu değil sınıfı anlatıyor sanırım. Mesela First Class : 1, Business Class : 2, Ekonomi : 3 gibi. Verdiğim örnektir. Tam olarak hangi sayı hangi sınıfı temsil ediyor bilgi mevcut değil ki oda belki şirkete göre değişebilir. Muhtemelen böyle bir sıralama sözkonusu. Ayrıca havayolu şirketlerinin prensiplerine göre koltuk seçimini uçuşa 1 gün kala kadar internetten kendiniz ( bazı şirketler ücretli bazı şirketler ücretsiz) yada uçuşa gittiğinizde kontuarda biniş kartınızı alırken belirliyorsunuz.

 3. Emir dedi ki:

  Bn chekin yaptım koltuğum 25 a sizce nasıl

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Çoğu tek koridorlu uçakta F ve A koltuklar cam kenarı oluyor. Sizin koltuğunuzda uçağın sol tarafında cam kenarında eğer 25A ise.

 4. Emine dedi ki:

  Merhaba. İnternette en çok sevilen ve kullanılan koltuk numarası 7F denilmiş. Bende checkinimi 7F yaptım. Cam kenarımı oluyor

 5. Hulya kirazci dedi ki:

  Pegasus 25 a 25b ve 25c koltuk numaralari geldi mesaj olarak . chekin yapsammi. Cocuklar cam kenari kavgasi yapiyor. Cam kenarina denk geliyormudur.

 6. Sevda Demir dedi ki:

  26 b ve 26 c koltuk numaraları geldi ucağın neresi ve genişmi ?

 7. Sevda dedi ki:

  Küçük bir valiz ve sırt çantasını bagaja vermesem yanıma alabiliyormuyum acaba bilgilendirirseniz sevinirim

  • EBRU dedi ki:

   Zaten kesinlikle bagaja vermeyin yanınıza alın. Oturduğunuz yerin üstünde size ait yerler var oraya koyun.
   Bagaja verince çıkışta çok beklersiniz. Diğer türlü uçaktan inerken valizinizi de alıp direkt çıkış yapabilirsiniz…

 8. Ali dedi ki:

  6e. Ve 6 d. Cam kenarı oluyormu acaba

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Genellikle dar gövdeli uçaklarda ekonomi bölümünde A ve F olan koltuklar pencere kenarı oluyor. ancak konfigürasyona değişip bazı koltuklar bazı uçaklarda iki pencere arasına gelebilmekte.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV