Uçaklarda Koltuk Planı – SunExpress Boeing 737-800

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Filosunda 24  adet Boeing 737  tipi uçak  bulunan SunExpress şirketinin uçaklarının koltuk planı ve düzeni  nasıl? Uçuştan önce bilet aldıktan sonra koltuk rezervasyonu ve check-in (çekin) yaparken  yaparken hangi koltuğu seçmeliyim? Sun Express şirketi  uçakları koltuk numaraları nasıl?  En iyi ve en konforlu koltuk hangileri?

Bütün bu sorularınıza yardımcı olması için sizler için küçük bir araştırma yaptım. Öncelikle uçuştan önce hangi şirketin hangi model uçağıyla uçacağımızı bilmek en önemli nokta. Genelde son dakika değişiklikleri hariç uçuşa son 24 saat kala aşağı yukarı uçuşa verilecek uçak modeli belli olmakta. Böylelikle kendiniz için en konforlu koltuğu seçmek için bolca zamanınız olmakta. Kimi şirketlerde koltuk seçmek ücretsizken bazı şirketler koltuk seçmek için ücret isteyebiliyor. Ayrıca örnek olarak konfigürasyondaki C harfi Busines yada benzeri class, Y yada W harfi ise standart yani ekonomi classı  temsil ediyor. Arkalarına gelen sayılar ise yolcu koltuk sayısını belirtmekte.

Filosunda 24 adet Boeing 737 model uçağı  bulunan SunExpress  şirketinin uçaklarının;

20  adeti  Y189 koltuk konfigürasyonuna sahip.Tescilleri :TC-SNV, TC-SNZ, TC-SUO, TC-SUU, TC-SNJ, TC-SED, TC-SNT, TC-SNU, TC-SNN, TC-SNP, TC-SEI, TC-SEJ, TC-SEK, TC-SEM, TC-SEN, TC-SEO, TC-SEP, TC-SEU, TC-SNY, TC-SNG

4 adetinin koltuj konfigürasyonu belli değil. Onların tescilleri ise şöyle: TC-SNH, TC-SEE, TC,SNR, TC-SNO

Yeşil pembe ile işaretli olan yerler acil çıkış yanı olan koltuklar. Bu koltuklar hemen hemen tüm uçaklarda en geniş oturma alanına sahip. Uçaklarda en konforlu koltuk olduğu söylenebilir.

Yeşil ile işaretli olan işaretli yerler ise yine yeşil pembe  işaretli gibi ekstra geniş yere sahip koltukları ifade ediyor.

Aşağıdaki fotoğrafta görsel olarak hangi koltuğun nereye denk geldiğini ve lavaboların, galleylerin nerede olduklarını rahatlıkla görebilirsiniz. Tüm konfigürasyonlar birbirlerine yakın oldukları için aşağı yukarı koltuğunuzun nereye geldiğini kestirebilirsiniz. Paylaşılan resimdeki tek dezavantajlı nokta koltuğunuza pencere denk geliyormu gelmiyormu onu anlayamıyorsunuz. Malum uçarken etrafı izlemek kadar zevkli bir olay yok. Çoğu kişi özellikle pencere kenarlarını bu yüzden seçmekte.

Aşağıdaki resimde Y189  koltuk konfigürasyonuna sahip Sun Express  şirketine ait Boeing 737-800 model uçağın koltuk düzenini görmektesiniz.

SunExpress Boeing 737 seatplan.

Y  koltuk konfigürasyonuna sahip olan uçaklar  ekonomi sınıfı  koltuk düzeni olan uçaklardır.

1081_SunExpress-Boeing-B737-800

Bu yazı 22107 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 737 sunexpress
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

5 adet yorum var.

 1. Murat ibis dedi ki:

  Sorum şu şekilde. Çocuklu ailelere geniş koltukları ( kapıların oradaki) alabilmemiz mümkünmü ücret ödemeden teşekkürederim

  • Salih işgören dedi ki:

   Sunexpress dahil tüm havayolu şirketlerinde belirttiğiniz koltuklar ücretlidir. Hatta 2018 yılı itibariyle Sunexpress artık tüm koltukların check-in paralı oldu.

   • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

    Yazımızda belirttiğimiz üzere evet bazı şirketler koltuk seçimini ücretsiz yaparken bazıları da ücret alabilmekte. Bu tamamen şirketlerin politikası ile alakalı bir durum.

 2. Eda dedi ki:

  Yeşil koltuk,yeşil pembe koltuk ve pembe koltuk arasında be fark var?

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Yeşil pembe ile işaretli olan yerler acil çıkış yanı olan koltuklar. Bu koltuklar hemen hemen tüm uçaklarda en geniş oturma alanına sahip. Uçaklarda en konforlu koltuk olduğu söylenebilir.

   Yeşil ile işaretli olan işaretli yerler ise yine yeşil pembe işaretli gibi ekstra geniş yere sahip koltukları ifade ediyor.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV