Uçakların İsimleri Ve Hikayeleri – THY A319 – TC-JLY – Bergama

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Havacılık meraklısı olmak çok başka bir şeydir. Çektiğimiz fotoğraflarla yazdıklarımızla çizdiklerimizle her ne kadar sektörün içinde olmasakta o havayı uzaktan uzağa teneffüs etmek inanılmaz bir zevk. Fotoğraf çekerken tanıştığım Alp Akbostancı ağabey çektiği mükemmel fotoğraflardan ziyade uçakların isimlerinin hikayeleri ile de fotoğraflarına ayrı bir renk katıyor. Sizi Alp Ağabeyin anlatımıyla Bergama isimli TC-JLY tescilli Airbus 319 tipi uçağın hikayesini paylaşıyoruz.

“Akropol, Asklepion ve Allianoi…

Pargauma’dayız bu günkü gezimizde, Parg , berg , kale anlamında, uma ise halk…Halk Kalesi..
Helen uygarlığı döneminde ise kentin ismi Pergamon’a dönüşmüş.
Gerçek anlamda bir ilkler kentidir Bergama,
Bunlardan bir tanesini belki bugüne kadar hiç duymadınız. Kentte büyük bir kütüphane var. 200.000 cilt barındırıyor. İskenderiye kütüphanesi kendisine rakip olmasın diye buraya papirüs satışını yasaklatıyor. Bunun üzerine papirüs yerine ne kullanılacağı konusunda kafa yoran Bergama’lılar , Kral II. Eumenes’in de teşviki ile oğlak derisine bir takım işlemler uygulayarak Parşömen’i icat ediyorlar. Üstelik parşömen papirüse göre çok daha dayanıklı ve 1500 -2000 yıllık parşömenlerdeki yazılar bugün hala çok rahat okunabiliyorlar. Tanıtım eksikliğimiz bizim klasik hastalığımız, dünya Mısır deyince papirüsü de sayarken, bizim topraklarımızdan çıkan parşömeni biz bile bilmiyoruz. Zaten icat edenler de Helen kökenli, bizim toplumdan fazla bir şey beklememeyi öğrenmiş olmalıyız.

Üç büyük yerleşim yeri öne çıkıyor Bergama’da;

Akropol tepe üstünde kurulmuş kale ve yamaçlarda konut alanlarının bulunduğu surlarla çevrili kentten oluşan bir yapıda karşımıza çıkıyor. Ünlü kütüphane de bu alanda bulunuyor. Tepenin yamacına inşa edilen 10.000 kişilik (yazı ile onbin, yanlışlık yok) antik dönemin en dik tiyatrosu, Bergama’nın ilklerinden birisidir. Bugünün İstanbul’unda en baba tiyatronun 1.000 kişi kapasitesi olduğunu , bit kadar Süreyya dışında bir opera sahnesinin olmadığını düşünürsek, dönem insanlarının akıl , bilim ve felsefede bugünün Anadolu insanına fark attığını rahatça öne sürebiliriz. Galatların mağlup edilmesi anısına yapılan Zeus Tapınağının hikayesini bilirsiniz. Bergama’dan sökülerek Berlin’e götürülmüş ve hala orada sergilenmektedir. Ait olduğu yere getirilmesi için yapılan kampanyalar sonuç vermemiştir. Üzülerek de olsa Zeus Tapınağının bizden daha emin ellerde,iyi bir şekilde korunduğunu söyleyebilirim.

Asklepion da bir ilk Bergama için.Bu coğrafyadaki ilk büyük hastane. Kapısında ” Bütün tanrılar adına kurulmuş bu kutsal yere, yalnız ölüm tanrısı Hades giremez” yazan ve hastaların daha ilk adımından itibaren psikolojik tedaviye alındığı , antik dönemin en önemli 3 büyük hastanesinden birisi. Tedavi için çeşitli bitkisel ilaçların kullanıldığı, sıcak ve soğuk su havuzlarının bulunduğu, dinlenme odaları ile birlikte müziğin tedavi amaçlı kullanıldığı müthiş bir yer. Yılan simgesi tarihte ilk kez Asklepion’da tıp ve eczacılığın simgesi olarak kullanılmış. Burada da 3.500 kişilik bir tiyatro var. Manyak bu herifler , hastaneye bile tiyatro kurmuşlar. O dönemde yaşamak varmış Bergama’da..Kütüphane , tiyatro…

Allianoi’nin hikayesi ise ayrı bir hikaye. Bergama yakınlarındaki bu sağlık merkezinde ise hastalar Asklepion’dan farklı olarak termal sular ile tedavi ediliyordu.
Gelelim sevgili THY’nin TC-JLY tescilli Bergama isimli Airbus A319-100 tipi uçağına. Uçağın sevdiğim bir yanı var. JLY’yi July olarak okuyorum , Temmuz doğumlu olmamın etkisi de var bunda

Anlatan: Alp Akbostancı

 

Bu yazı 3661 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV