Uçakların İsimleri Ve Hikayeleri – THY A321 – TC-JRD – Balıkesir

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Havacılık meraklısı olmak çok başka bir şeydir. Çektiğimiz fotoğraflarla yazdıklarımızla çizdiklerimizle her ne kadar sektörün içinde olmasakta o havayı uzaktan uzağa teneffüs etmek inanılmaz bir zevk. Fotoğraf çekerken tanıştığım Alp Akbostancı ağabey çektiği mükemmel fotoğraflardan ziyade uçakların isimlerinin ilginç hikayeleri ile de fotoğraflarına ayrı bir renk katıyor. Sizi Alp Ağabeyin harika anlatımıyla Balıkesir ilimizin ismini taşıyan TC-JRD  tescilli Airbus 321 tipi uçağın hikayesini paylaşıyoruz.

Futbolda 10 numaralı formayı giyen oyuncu özel bir oyuncudur. Takımın beyni kabul edilir. Ülkemizde 10 numara olarak adlandırılan bir ilimiz var. Elbette bu adlandırma , bilim, sanat, spor gibi alanlarda liderliği simgelemiyor. Sadece tesadüfün iğne deliği olarak Balıkesir’in plaka numarasının 10 olmasından kaynaklanıyor. İlin adı Karesi olarak kalsa idi, şimdi Bilecik bu ünvanın sahibi olacaktı .
Her ilin meşhur delileri olduğunu biliriz de Balıkesir’in delilerinin bu kadar fazla olduğunu herhalde bugüne kadar duymadınız. Erasmus’un Deliliğe Övgü kitabını yazarken bu ilimizden ilham aldığı bile konuşulur kovalak meclisinde. Örnek mi ; Deli Simitçi, Entel Deli, Şarapçı, Yola Atlayan, Dansçı…Ama içlerinde bir Bandırmalı Erol var ki hikayesi ilginç , bir maçı izlerken yanlışlıkla Bandırmaspor taraftarının arasına oturur ve sağlam bir sopa yiyerek deliliğe terfi eder. Ne zaman kendisine Bandırma dense, diyene direkt tokat atması ile bilinir..
İlin isminin anlamında çok fazla rivayet var, makul gözüken balıq kelimesinin şehir anlamına gelişi ve Selçuklu döneminde buraya balıq hisar (hisar şehri) denmesidir.
Şehrin büyük bir kısmı 3 Ağustos 1950 yılında çıkan yangınla yok olmuş ve onlarca can kaybı yaşanmıştır. Yangına ise bir tuhafiyecide bulunan çatapatların fareler tarafından kemirilmesi sonucu ortaya çıkan kıvılcım neden olmuştur. Farelerin veba gibi hastalıkları bulaştırdığını bilirdim ama yangın çıkartarak insanların ölümüne neden olduklarını ilk defa duydum.
Dünyanın neresinde olursa olsun, kaldırım yerine yolun ortasından yürüyen birisini görürseniz bilin ki Balkes’lidir. Eskiden kaldırım olmadığından yol ortasında yürüyorlarmış. Kaldırım yapılınca şimdi kaldırımın tam ortasından yürünüyormuş.
Özelhisar ayranı ise ortaokulu ve liseyi Balıkesir’de okuyanlar için simit+ayran ikilisinin vazgeçilmezidir. Yıllardır değişmeyen tombul şişesi ve kırmızı kapağı ile bilinen tüm ayranlardan farklı bir tadı olduğu ifade edilir. Yahu bildiğin yoğurt, su ve tuz . Şimdi onlarca anlam yüklenir, efendim sütü özel, tuzu bilmem ne kayasından.
Kanka anlamında Balıkesir’de sağdıç kelimesi “ğ” kullanılmadan sadıç ya da saaç olarak kullanılır..
Büyük şehirlerin arasında yol üstünde kalmanın ezikliğini de yaşar Balıkesir. İstanbul’dan İzmir’e gidenin eskiden şehir içinden geçtiği bir konumda iken yapılan çevre yolu ile artık uğranmadan geçilerek adeta yalnızlığa itilmiştir. Şöyle bir höşmerim çıkartması olsa üzerinde, görenin ağzının suyu aksa ne güzel olurdu değil mi?

Yazı için Alp Akbostancı beyefendiye Havacılık Meraklıları Facebook grubu ve goklerdeyiz.net internet sitesi okuyucuları adına sonsuz teşekkürler. Tabii ki devamı gelecek..

Bu yazı 1941 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV