Uçakların İsimleri ve Hikayeleri – THY A330 – TC-JNH – Topkapı

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Havacılık meraklısı olmak çok başka bir şeydir. Çektiğimiz fotoğraflarla yazdıklarımızla çizdiklerimizle her ne kadar sektörün içinde olmasakta o havayı uzaktan uzağa teneffüs etmek inanılmaz bir zevk. Fotoğraf çekerken tanıştığım Alp Akbostancı ağabey çektiği mükemmel fotoğraflardan ziyade uçakların isimlerinin ilginç hikayeleri ile de fotoğraflarına ayrı bir renk katıyor. Sizi  sevgili Alp Ağabeyin harika anlatımıyla İstanbul’umuzun nadide semtlerinden Topkapı ismini taşıyan TC-JNH  tescilli Airbus 330 tipi uçağın hikayesini paylaşıyoruz.

“Topkapı Sarayının Topkapı semtinde olmadığını İstanbul’da yaşayan birçok kişi bilir. Bunun nedenini merak etmeyen, teknolojik gelişimi yediğini, içtiğini ve sindirim sisteminin ürettiklerini sosyal medyada paylaşmak olarak algılayan insanımız, elindeki cihazla bu bilgiye ulaşmayı nedense aklına bile getirmez. Obama “bilgisayar oyununu sadece satın almayın , bir tanede de siz yapın” derken , bizim büyüklerimiz” bilişime fazla kafa yormayın , sıyırırsın” özlü sözü ile kara mizah tarihinde yerini alırlar. 🙂
Neyse gelelim Topkapı Sarayına.
Fatih, İstanbul’u aldıktan sonra Beyazıt meydanında bir saray inşa ettirir ve bir süre devleti buradan yönetir. 1460 yılında yapımına başlanan yeni saray ise 1478’de bitirilir. Devlet yönetimi yeni saraya taşınır ve sarayın adı resmi yazışmalarda Saray-ı Hümayun olarak geçer.Beyazıt’taki saray ise eski saray anlamında Saray-ı Atik olarak adlandırılır. Osmanlı Devleti 380 sene Saray-ı Hümayun’dan yönetilir. Daha sonra Abdülmecit zamanında yönetim Beşiktaş kıyılarında yapılan modern saraylara taşınır.
Padişah ve ailesinin saltanat kayıkları ile Saray-ı Hümayun’a yani ata ocağına ziyaretlerinde , Sarayburnu’ndaki topkapısından içeri girmeleri gelenek halini almış. İki yanında yüksek kuleleri ve rıhtımında toplar bulunan bu kapının hemen arkasındaki ahşap yazlığa Topkapısı Sahil Sarayı adı verilmiş, sonra bu isim ana sarayın isminin yerini almış ve kısaca Topkapı olarak anılır olmuş.
Saray Cumhuriyet döneminin ilk müzesidir. 3 Nisan 1924’de açılmıştır. Daha Cumhuriyet ilan edileli henüz 5 ay olmuşken , devlet yokluk içinde iken ,modernleşme alanında atılan bu ve benzeri adımlar, aslında gerçek anlamda devrimler ,Atatürk’ün dehası ve inanılmaz ileri görüşlülüğünün kanıtlarıdır.
Bu arada Topkapı semti de İstanbul’un kara surlarının uzak bir köşesinde , sur içi ve dışındaki yerleşim alanı ile bilinen bir yerdir ve saray ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Elbette Topkapı deyince benim kuşağın aklına öncelikle Nesrin Topkapı gelir ki kendisinin konu ile hiç biri ilgisi olmamasına rağmen , dansları ile bugün kendine oryantal diyenlerin, yetenek olarak yanına bile yaklaşamayacağı bir değer olarak tarihte yerini almıştır.
Bir dönem Topkapı Sarayı Müzesinin müdürlüğünü İlber Ortaylı yapmıştır. Bilirsiniz , Turizm Haftası’nda müzeler öğrencilere ücretsiz olur ve okullardan akın akın öğrenciler müzeleri ziyarete gelirler. İlber Hoca, o haftayı “dehşet haftası” olarak adlandırır ve der ki ; en baba ayaklanmada bile saray avlusunda bu kadar insan olmamıştır ve saraya zarar vermemiştir.
Gelelim THY’nin Topkapı isimli uçağına. TC-JNH tescilli Airbus A330-300 tipi uçak filoya 2010 yılındaki Airex fuarı esnasında katılmış ve fuar ziyaretçilerine uçağı gezme imkanı sağlanmıştı.
Uçak üzerinde sadece TOPKAPI ismi yazıyor. Bu isim sarayı mı simgeliyor, yoksa semti mi bilinmez .”

Alp abi bu yazısına eklemeyi unutmuş bari ben sonuna ekleyeyim. Yazıyla özdeşlemiş Topkapı Sarayı’nın bir fotoğrafını yada silüetini uçağın üzerine işleseler hiçte fena olmaz… Reklamın iyisi kötüsü olmaz nihayetinde…

Bu yazı 1549 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV