Uçakların İsimleri Ve Hikayeleri – THY A340 – TC-JDN – Adana

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Havacılık meraklısı olmak çok başka bir şeydir. Çektiğimiz fotoğraflarla yazdıklarımızla çizdiklerimizle her ne kadar sektörün içinde olmasakta o havayı uzaktan uzağa teneffüs etmek inanılmaz bir zevk. Fotoğraf çekerken tanıştığım Alp Akbostancı ağabey çektiği mükemmel fotoğraflardan ziyade uçakların isimlerinin ilginç hikayeleri ile de fotoğraflarına ayrı bir renk katıyor. Sizi sevgili Alp Ağabeyin harika anlatımıyla güzel ülkemizin cennet şehirlerinden biri olan Adana ismini taşıyan TC-JDN tescilli Airbus 340 tipi uçağın mizahi hikayesini paylaşıyoruz.

Adana çık aradan 🙂
Yeni neslin belki de hiç anlayamayacağı bir cümle. Niçin Adana denmiş ya da Adana’lılar bu cümleyi nasıl kullanırlar bilinmez.
Bugün Çukurova’nın kalbi Adana’ya gidelim, bakalım neler karşılayacak bizi.
“Adana’lıyık, Allah’ın adamıyık” lafını Adana’lılar hariç hemen herkesten duydum ama hiç bir Adana’lılardan bu cümleyi işitmedim.
Kavgacı oluşları ile bilinirler, akla hayale sığmayacak her konu için kavga edebilirler. Mahallede başlayan kavgaya geç kalmayıp katılmak için balkondan atlayanlara çok rastlanır. Adana adliyesi bu konuda haber kanallarına bol malzeme verir. Mahallede başlayan kavga, önce karakol önünde, sonra adliye koridorlarında devam eder. Hakimin verdiği ceza sonrası mağdur yakınları mutlu olmayıp, sanık yakınlarına dışarıda ayrıca ceza keserler.
Sıcak ve nem bir araya gelince yaz ayları çekilmez hale gelir Adana’da. Otomotiv firmalarının yöneticilerine saç baş yolduracak modifiyeler ile minibüslere takviye split klima taktıracak şekilde yaratıcıdır Adana’lılar.
Geçtiğimiz sene bir Adana’lı kardeşimiz sıcak sonucu ufak bir travma yaşayarak güneşe ateş ettiği için göz altına alınmıştı. Yolda yürürken sıcaktan fenalaşıp kliması olan ilk dükkana kendini atmak, üstüne de o dükkandaki ürünlerle ilgileniyor gibi görünmek de tipik Adanalı davranışları arasında yer alır.
Adana ve acı birlikte anılır. Dıştan sıcak, içten acılı kebapların verdiği ayrı sıcak, bir de rakı yerine neredeyse saf alkol olan boğma rakı , üstüne taneli acılı şalgam. Yani bünye ne halt etsin bu kadar eziyete, elbette sinir sistemi laçka ve en ufak kıvılcımda kavga 😀
Erkekleri çok romantiktik bir yandan. Kız arkadaşlarına buket çiçek yerine bir demet ciğer şişi arkalarında saklayarak sürpriz yaptıklarını gururla anlatırlar.
Selfie çubuğunun en az satıldığı ilimizdir Adana, mangal maşası varken ne gerek var selfie çubuğuna 🙂
Şivesinden hemen anlarsınız karşınızdakinin Adanalı olup olmadığını. İkinci harfi “e” olan kelimeleri “e” yi öyle bir uzatarak söylerler ki , fark etmemeniz mümkün değildir. Örnek mi , beeeeenzin

Yemek konusuna hiç girmiyorum, o ayrı bir yazı konusu olacak çeşitlilikte. Bu kadar farklı özelliği bir arada taşıyan başka ilimiz var mı bilmiyorum Adana bu konuda açık ara önde gidiyor bana göre.
TC-JDN , sonunun DN ile bitmesi ile sanki Adana’ya özel bir tescil olmuş. Artık elimizde çok az kalan Airbus A340 tipi uçaklarımızdan birisi de Adana ismini taşıyor.

Diğer uçakların isim ve Hikayeleri için TIKLAYINIZ

Bu yazı 1501 kere okundu.
Etiketler:
airbus 340 haberler THY
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV