Uçakta Geçen 23 Saat Ve Büyük Air France

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu/ Dün air France şirketine ait AF66 sefer sayılı Paris – Los Angeles seferini yapan Airbus 380 tipi uçağın motoru seyir esnasında zarar görmüş ve uçak Kanada Goose Bay’a mecburi iniş yapmış ve haberini sizlerle BURADA paylaşmıştık.

Şirket uçakta bulunan 497 yolcu 23 personel toplam 520 kişiyi almak için iki uçak gönderdi. Uçaklardan birisi Boeing 737 tipi ve Nolinor  şirketinden kiralandı. Diğer uçak ise Montreal – Paris seferini yapacak olan Air France şirketine ait bir 777. Boeing 777 3 sınıfta 472 kişi, Boeing 737 ise tek sınıfta 142 kişi taşıyabiliyor. Buraya kadar her şey normal.

Bundan sonrakiler benim şahsi fikrim.  Air France gibi Avrupa’nın büyüğü olduğunu iddia eden bir havayolu şirketi bence yolcuların uçakta 23 saat bekleterek skandala imza attı. Yolcularını Goose Bay gibi kısıtlı imkanları olan  bir havalimanından daha çabuk ve önce çıkarmalıydı. En yakındaki uçağını göndereceğine olayın oluşunun hemen ardından özel olarak tahsis edilen aynı model uçağı göndermeliydi diye düşünüyorum. Büyüklük birazda yolcularını memnun etmekle alakalı bir olay. 140 yolcu şimdi amerikayı baştan başa küçücük bir Boeing 737’nin içinde diğerleri de 23 saat bekledikten sonra 737 den nispeten daha konforlu ama 380 için para ödeyen insanlar için daha  küçük bir uçak olan Boeing 777 ile gidecekleri yere varmak üzere uçaklarına bindiler. Gidecekleri yere geç kaldılar. 23 saat uçakta beklediler. Yolcular ile havayolu şirketi arasında nasıl bir uzlaşma yapılır bilmem ama Air Frence bence olayı çok savsakladı. Bu olay bizim ülkemiz havayolu şirketlerinin başına gelmiş olupta böyle bir durum olsaydı inanın yerden yere vururlardı. Demek ki biz büyük bir havayoluyuz, en kalitelisi biziz demekle olmuyor bir motor arızası böyle ellerini kollarını bağlayabiliyormuş Avrupanın büyüğü de olsan.

Böyle bir durumda bakın yaklaşık 160 dar gövdeli ( 4 tane 767 var geniş gövdeli ) küçük bir havayolu şirketi olan Kanada merkezli Westjet şirketinin başına buna benzer bir olay gelmiş ve 767 lerinden birisi 18 Ekim 2016 tarihinde Grönland’a mecburi iniş yapmış, yapılan mecburi inişin ardından uçağın devam edemeyeceği belirtilmiş ve sonrasında yaşananları, yolcularını almak için havayolu şirketinin tepki süresini sizlerle BURADA paylaşmıştık. Westjet şirket kanadı ise sosyal medyadan devamlı yolcuları ile irtibatta kalmış olayı anı anına twitterden aktarmış biz havacılık meraklıları da birebir takip etmiştik.

Vermeye çalıştığım örnekle yukarıdaki yazdıklarımdan Air France gibi bir havayolu şirketinin bu olayda sınıfta kaldığını kendi nezdimde söyleyebilirim.( Twitterden olayla ilgili açıklamalar paylaşılmış ama yetmez.)  Ülkemizin kıtalar arası uçuş yapıp en çok eleştirilen Fransa’nın Air France şirketi ayarında havayolu şirketi  olan Türk Hava Yolları en azından arıza ve yahut mecburi iniş durumlarında sebep her ne olursa olsun eğer uzun süreli beklemeler olacaksa yolcularını rahat ettirmek adına gerek yurt içinde gerek yurt dışında elinden geleni en kısa sürede yaptığına her zaman şahit oluyor, yzılarımızda haberlerimizde sizlerle paylaşıyoruz. Burada yazarak anlatmak  istediğim olaya tepki süresi. Yapılanlar olaya tepki süresinin yanında ikinci planda kalıyor. Örneğin ben yolcu olarak Air France uçağında olsaydım beklemekten yana değil bir an önce oradan gitmek isterdim. Şimdi diyenler olacak dua et uçak düşmemiş motor patlamış uçak mecburi iniş yapmış sen gitmenin derdindesin. İyi de ben yolcu olarak 23 saat uçağın içinde beklemek zorunda da değilim. Şirketin böylesi durumlarda her zaman bir B planının olması gerekli. Olmayan bir B planının ceremesini yolcu çekmek zorunda değil. Hatta bu şekilde çekmek zorunda hiç değil. Gönül ister ki böylesi durumlar hiç yaşanmasın böyle olaylar hiç olmasın. Yazımın ilk başında da belirtmiştim. Bunlar benim sadece amatör bir havacılık meraklısı olarak düşündüklerim. Tabi ki her şirketin kendi planlamacısı yöneticisi vardır. Bu iş onların işi. Amatör olarak havacılık ile ilgilenince böyle bir durumu kendi nezdimde analiz etmek ve sizlerle paylaşmak istedim.

Bu yazı 1300 kere okundu.
Etiketler:
airbus 380 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV