Uçakta Mide Bulantısına Karşı

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Halk arasında araç tutması olarak bilinen rahatsızlık tıbbi olarak doktorlar arasında hareket hastalığı olarak bilinmekte. Hastalık orta kulağın  yolculuk edilen aracın hareketlerine uyum sağlayamaması ile alakalı olsa da sadece mide bulantısı ile baş göstermeyebilir. Belirtileri arasında terleme, panikleme, baş ağrısı da genellikle olmakta.

Çoğu zaman ilaçlarla bertaraf edilen bu istenmeyen durumdan doğal yollarla da kurtulmak mümkün. Peki uçak tutmasından nasıl kurtuluruz?

Uçak tutmasından kurtulmanın doğal yolları:

1. Bir çeşit baharat olan ‘Muskat’ yiyebilirsiniz. Uçakta mide bulantısı hissettiğiniz anda yarım parça muskatı alıp dilinizin altına yerleştirin. Muskatın  sakinleştirici ve dengeleyici etkisi vardır. Dilinizin altına koyduğunuz muskat  hızlı bir şekilde kan dolaşımınıza dağılır ve sizi sakinleştirir.

2. Zencefil çayı içebilirsiniz. Eğer her zaman araç tutuyorsa, uçakta yerini aldığınızda biraz zencefil çayı için. Uçakta zencefil çayı yoksa yanınıza alın ve uçuş görevlisinden bir bardak sıcak su isteyerek kendiniz hazırlayın. Zencefilin mide bulantısını geçiren doğal bir etkisi vardır. Zencefil kapsülü de aynıetkiyi gösterecektir.

3. Et ve peynir uçuş öncesi için iyi yemeklerden biridir. Uçağa binmeden önce şeker veya karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durun. Çünkü bunlar adrenalini aşırı yükselmesine yol açar. Uçak korkusu ve panik atak hissi verir.

4. Nane ve nane yağı uçak tutmasına ve mide bulantısına iyi gelen doğal ilaçlardan biridir. Uçağa binmeden önce yanınıza alacağınız çantaya küçük bir şişede nane yağı koyun. Eğer yoksa yanınızda naneli sakız veya şeker bulundurmanız da yeter.

5. Buzlu su içmeniz de önerilir. Sudaki buzları emmek mideyi sakinleştirir, mide bulantısına yol açabilecek asitleri seyreltmesine yardımcı olur ve sizi rahatlatır.

6. Pencere kenarına oturun. Uçakta yerinizi ayırtırken, dışarıyı izlemek için pencere kenarını tercih etmeniz sizi bu dertten kurtarmaya yardım edecektir.

7. Başınızın üstünde havalandırma kanalı olmasına dikkat edin. Havalandırmanın doğrudan yüzünüze gelmesine özen gösterin. Fazladan oksijen bulantınıza iyi geleceği gibi mide bulantınızın da önüne geçecektir.

Bu yazı 4045 kere okundu.
Etiketler:
genel haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV