Ülkeler Ve Akrobasi Timleri – Fransa – Breitling

Paylaş
 

Hemen her ülkenin ordusunda prestij açısından bir akrotim (flight demonstration team – demo team) artık bulunmakta. Ülkemizdeki SoloTürk ve Türk Yıldızları örneğindeki gibi. Her gösterilerinde yürekleri ağızlara getiren gösterileriyle izleyenlere keyifli ve heyecanlı dakikalar yaşatan akrotimleri bu kategori altında alfabetik sıraya göre işleyeceğiz.

Diğer Akrobasi Timleri İçin TIKLAYINIZ

Sırada Dijon – Fransa’dan avrupa’nın en büyük sivil hava akrobasi timi olan Breitling var. Tim gösterilerinde 7 adet Çek L-39 Albatros tipi uçak kullanıyor. Tim uluslararası gösteriler haricinde Breitling kurumsal gösterileri de dahil olmak üzere Avrupa ve Ortadoğudaki bir çok bölgede gösteri yapıyor.

Kökleri 1980’li yıllar olan tim 2003 yılında 4 adet L39 tipi uçakla gösterilerine başladı. 2004 yılında 2 adet, 2008 yılında 3 adet daha uçak eklenerek toplam uçak sayısı 9 oldu.

1980 yılına dönelim ve ekbin bu günlere nasıl geldiğine kısaca bir göz atalım.

Patrouille Martini

Tim 1980 yılında Jacques Bothelin liderliğinde Fransa’da tasarlanan Mudry CAP 10 uçakları ile gösterilerine başladı. 1982 yılında Martini’nin sponsorluğunda time 3 adet SIAI-Marchetti SF260 daha katıldı. Takım Patrouille Martini ( Patrouille Fransızca devriye  veya takım anlamına gelir) olarak anılmaya başladı. O sıralarda Bothelin takımın tam olarak kontrolünü ele almak adına Darois ana üssünde Apache Aviation’u kurdu. Tim 1988 yılında İsviçre yapımı Pilatus PC-7 uçaklarını teslim alana kadar SF260 tipi uçaklar ile uçmaya devam etti.

Patrouille Ecco

1990’da Fransa’da alkol reklamını yasaklayan yeni yönetmelikler Martini’yi sponsorluğunu geri çekmeye zorladı. Geçici bir istihdam ajansı olan Ecco, Martini’nin yerine geçti ve ekibin ismi  1991 sezonunda Patrouille Ecco olarak değiştirildi. Takımın renkleri Martini’nin beyazından Ecco’nun yeşil ve beyazına büründü. Ayrıca gruba dördüncü bir PC-7 eklendi. Patrouille Ecco 1990’lı yıllarda Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika hava fuarlarında performans gösterdi.

Patrouille Adecco

1997 yılında  Ecco, Adecco’yu oluşturan bir İsviçreli firma Adia ile birleşti. Ekibin adı Patrouille Adecco olarak değiştirildi ve renkleri Adecco’nun renkleri olan kırmızı ve beyaza kaydı. 1998 yılında ekip Adecco sponsorluğundan çekildiğinde takım dağılmak üzereydi. Jacques Bothelin ve Philippe Laloix 1999-2001 yılları arasında timde kalan iki PC-7 ile ismini Apacha Aviation’dan alarak “Les Apaches” olarak uçtu.

Khalifa Jet Team

2001 sonlarında,  Rafik Khalifa tarafından kurulan bir grup Cezayirli şirket, Apache Aviation’a sponsor olmayı teklif etti. PC-7’ler satıldı ve yerine L-39 jetleri geldi. Yeni takım Mart 2002’de şirket sponsorluğuna geçti ve Mayıs 2002’de başlamak üzere “Khalifa Jet Takımı” olarak bilindi.  Takım, 2002 yılı  boyunca 6 Avrupa ülkesinde 43 etkinliğe çıktı.

Breitling

2003 yılı başlarında Khalifa sponsorluktan çekildi. Breitling SA ihaleye girdi ve takıma yatırım yaptı. Breitling 4 uçak ile aldığı timi bugün uçtuğu 7 uçağa kadar çıkarttı. 2015 yılında ekip, Sun ‘n Fun Fly-In, Vectren Dayton Hava Gösterisi, Jones Beach, NY, Rhode Island, Oshkosh’daki AirVenture ve Abbotsford gibi önemli etkinliklerde performanslarıyla Kuzey Amerika’ya iki yıllık bir tura katıldı. Ayrıca Uluslararası Airshow ve Kanada’daki Kanada Uluslararası Hava Fuarı’nda boy gösteren timin son Kuzey Amerika performansı 23 Ekim 2016’da Huntington Beach’deki Huntington Beach Airshow’da oldu.

Bu yazı 1768 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV