ÜLKELER VE HAVA KUVVETLERİ BÖLÜM-8 BİRLEŞİK KRALLIK

Paylaş
 

Merhaba Havacılık Meraklıları,

Bu yazı dizimizde, ülkelere ait hava kuvvetlerini ve diğer kuvvetlerdeki hava unsurlarını inceleyeceğiz. Sekizinci bölümümüzde konumuz ise, Birleşik Krallık.

Hava Kuvvetleri’nin vurucu gücü Eurofighter Typhoon ve Tornado GR4 uçaklarından oluşmaktadır. Typhoon, hava kuvvetlerinin tek hava savunma savaş uçağı konumundadır. Tornado ise saldırı ve yakın hava desteği görevlerindedir. Typhoon’un hava-yer kabiliyeti operasyonel olarak uygulanmaya başladığından beri 4 Tornado filosu, 3 aktif filoya düşmüştür.

Tornado uçaklarında, Storm Shadow cruise füzeleri, lazer güdümlü bombalar ve Asraam füzeleri kullanılmaktadır.  Tornado uçakları 2019 yılında yerlerini Typhoon ve F-35 uçaklarına bırakacaklar.

uk2

Kara Kuvvetlerinde ise göze çarpan en önemli unsur 49 adet AH-64D Apache helikopterilerdir.

Geleceğe yönelik ise Birleşik Krallık, 138 adet kadar F-35 uçağı tedarik edecektir. Bu adedin, 48’i, kısa kalkış – dikey iniş modeli olan F-35B olacaktır.

Diğer önemli platform ise P-8 Poseidon olacaktır, 9 adet için sözleşme imzalanmıştır.

İnsansız hava aracı olarak şu an BAE Mantis geliştirilme aşamasındadır. Yer alacağı sınıfta olan MQ-9 Reaper’dan daha uzun menzil ve daha dayanımlı olacağı hesaplanmaktadır.

Birleşik Krallığın Hava Gücü envanteri:

uk4

uk1

 

Bu yazı 2382 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV