Ülkemizde Havacılık Fotoğrafçılığı- Yasaklar- Neler Yapılabilir?

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları.

Öncelikle yazmak isterim ki amacım hiç bir kurumu ve kişiyi zor durumda bırakmak ve yermek değildir. Sadece havacılık fotoğrafçılarının karşılaştıkları zorluklar ve üstesinden nasıl gelinebilir neler yapılabilir? Bunlara cevap aramak. Yetkililerin dikkatini çekebilmek. Tabi tanıdığı eşi dostu olanları bu kapsamın dışında tutmak gerekir. Zira istedikleri gibi istedikleri yerde fotoğraf çekme özgürlüğüne bir şekilde sahipler.

Örnek olarak geçtiğimiz günlerde tesadüfen görmüş olduğum Turkish Technic facebook sayfasının düzenlemiş  olduğu 10.Yıl fotoğraf yarışmasının fotoğraflarına baktım. Haberim olmadığı için fotoğraf gönderemedim. Belki reklamı yapıldı duyuruldu ama ya gözümden  kaçtı yada farkedemedim.  Ayrıca  böyle bir yarışmayı düzenledikleri için kendilerini tebrik ederim. Hatta devamlarını bekleriz amatör  havacılık fotoğrafçıları olarak.  Ayrıca uçak fotoğrafçılığının öyle kolay bir olay olmadığını da sadece çekenler bilir. Yukarıdada bahsettim. Kimisi gider istediği yerde istediği şekilde rahatça çeker. Bir diğeri yasaklarla, güvenliklerle, polislerle köşe kapmaca oynayarak çeker fotoğrafları. O yüzden uçak fotoğrafçılığı emek, cesaret gerçekten özveri isteyen bir  hobi bana göre.

Hal böyleyken uçak temalı yarışma düzenlendiği için herkes maharetlerini ortaya koymuş. Harika fotoğraflar gönderilmiş. Ama ilginç olan içeriden, dışarıdan, havada, yerde, apronda kısaca heryerde fotoğrafı çekilmesi yasak olan uçakların fotoğraflar yarışma konusu. Gerçi  harika  fotoğrafları  ortaya çıkmış;  hepsi birbirinden güzel. Gerçekten jüri olsam seçmekte zorlanabileceğim fotoğraflar yer almış listede.

Benim bu yarışma ile birlikte yaznak istediğim konu ve  merak ettiğim bir kaç husus mevcut. Mesela:

1. Yarışmaya konu olan fotoğraflar yasak değil mi? Çünkü bizlere hep yasak olduğu ve fotoğraf çekilirken hep  suç işlediğimiz söyleniyor. Havadaki uçağı çekerken bile azar işitip uyarılan biri olarak bunu biliyorum.

2. Merak ettiğim husus yarışma adilmidir? Zira havalimanlarının içinde apronda  çekilen fotoğrafların daha çok şansı var. Uçaklara yakın olmayan birinin o kareleri yakalaması neredeyse imkansız. Çekmeye kalkın ya azar işitirsiniz yada uyarılırsınız. Aynı şey uçağın içinde çekilen fotoğraflar içinde geçerli.

3. Siz yarışmaları düzenleyen merciler olarak yurtdışında örnekleri olan havalimanı içlerinde neden etkinlik düzenlemiyorsunuz? Evet güvenlik çok önemli bir nokta. Ülkemiz bu günlerde hassas bir dönemden geçiyor. Bunu sebep göstereceğinizi biliyoruz. Haklısınızda. Ama yurtdışındaki bu gibi etkinliklerden modeller çıkartılabilir. Bizlerde HAVACILIK MERAKLILARI olarak uçaklara yakın olmak yakından fotoğraflarını çekmekve izlerden bu konu ile ilgilenmenizi istiyoruz.

Örnek olarak BURADAKİ etkinliği gösterebilirim. Araştırsak daha bir sürüsü ile de karşılaşırız.

Yazımdaki amaç kimseyi yermek değil sadece havacılık fotoğrafı tutkunlarının duygularına tercüman olmaktır. Bunu bir kez daha belirtmek isterim.  Biz havacılık meraklıları en az  güvenlik görevlileri kadar güvenliği ön planda tutan kişileriz.

 

Bu yazı 1933 kere okundu.
Etiketler:
genel
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. Ali ibrahim Kayıkçıoğlu dedi ki:

    Geçen haftalarda bende Sabiha Gökçen havalimanının pistlerin bulunduğu sanayi sitesinde pistlere uzaklığı en fazla 50m burada uçakların kalkış ve inişlerini izliyordum. Bu sırada atletli bir adam geldi yasak dedi. Tabi ben de kızdım ” kime göre neye göre yasak dedim. Adam uçuş güvenliğini tehlikeye soktuğumu söyledi ve gitmezsem ekip çağıracağını söyledi.. Ben de o zaman pistin dibindeki sanayi sitesi de tehlike, evlerinin pençesi pisti gören ve oralardan fotoğraf çekenlerde tehlike dedim ayrılmadım oradan. Kısacası aslında bir yasak yok resim çekmekte. Fotoğraf çekmek isteyenleri kayıt altına alsınlar, evrak istesinler verelim. Nasıl Dronelar da kayıt sistemi varsa havacılık fotoğrafçılığına da kayıt sistemi getirilebilir.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV