Uzay Yolculukları Başlıyor

Paylaş
 

Virgin Atlantic şirketine bağlı Virgin Galactic isimli şirketin uzun zamandır üzerinde çalıştığı ve ilk denemesi facia ile sonuçlanan uzay seyahati denemelerinde önemli bir kilometre taşı dün 13 Aralık 2018 günü aşıldı. Şirketin sahibi olduğu VSS Unity isimli ( Space Ship Two ) iki pilot tarafından uzayın sınırı kabul edilen 50 mil yüksekliği geçerek 51.4 mil irtifaya çıktılar ( yaklaşık 83 km  yükseklik) . Mojave’de bulunan Air&Space Havaalanından ana uçakla kalkışını yapan VSS Unity uygun irtifa ve hızda ana uçaktan ayrılarak roket motorunu ateşledi ve uzayın sınırına doğru yola çıktı.

Konu ile ilgili duygusal bir açıklama yapan şirketin sahibi Richard Branson, uçuştan sonra gazetecilere verdiği demeçte, “kendim ve benim gibi binlerce insanın yakında kendileri için  yaşanılacak bir yer  anlamına gelen uzaya çıktık. En büyük hayalimizi ve bugüne kadarki en zor mücadelemiz bunun içindi. Dünyada bu hissi nasıl anlatabilirim? “Bugün tarihte ilk kez, özel yolcuları taşımak için inşa edilmiş bir uzay gemisi uzaya ulaştı.”

Bu uçuş yakında uzaya turist seferlerinin de  başlayacağı anlamına gelmekte.

NASA  genelde dikey olarak fırlatılan roketi kullanarak uzaya çıkış yapan gemileri kullanıyor. Virgin Galactic ise , ABD ordusu tarafından geliştirilen süpersonik düzlemleri kullanan roketle çalışan VSS Unity olarak adlandırılan bir uzay aracını kullanıyor. Araç ana uçakla uygun bir irtfaya çıkarılmasının ardından ana uçaktan ayrılarak kendi roket motorları ile hedeflenen bölgeye gidiyor.( Yaklaşık 43.000 feet). Ana uçaktan ayrılan araç 60 saniye sonra yaklaşık ses hızının 3 katına çıkarak uzayın sınırına ulaştı.

Virgin Galactic’in ticari uçuşlar için planladığı ve VSS Unity en yüksek irtifa noktası olan 51.4 mil, amerikanın  uzay sınırı olan alan tanımına ulaşmak için yeterince yüksek, ancak uluslararası olarak sınır olarak tanınan 62 millik “Karman çizgisi” için henüz yeterli değil.

Ancak geçtiğimiz ay, dünya rekorları için bu konuda otorite olan Fédération Aéronautique Internationale, yakın zamanda yayınlanan “zorlayıcı” bilimsel araştırmaya dayanan bu gibi çalışmalar için uzayın sınırını 50 millik bir benimsemeyi düşündüğünü belirtmişti.

Ayrıca bu uçuşun iki pilotunun uzayın sınırını geçtikleri için NASA tarafından Astronot Kanatları ile ödüllendirileceği belirtildi. Eski bir deniz kuvvetleri pilotu  olan Rick “CJ” Sturckow, dört Uzay Mekiği görevinde uçan bir NASA astronotuydu ve astronot kanatları zaten vardı. Ancak VSS Unity’nin komuta pilotu olan  ve daha önce deniz kuvvetleri ve  ABD Hava Kuvvetleri test pilotu Mark “Forger” Stucky’e verilen ilk astronot kanadı olacak. Uçuştan sonra Stucky’nin yaptığı açıklamada bunu onlarca yıldır beklediğini belirtti.

 

 

 

 

Bu yazı 643 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV