Ve İlk Uçuşunu Yaptı

Paylaş
 

Geçtiğimiz günlerde sizlerle BURADA T625 milli helikopterimizin palleri takılı olarak ilk kez çalıştırılmasının haberini paylaşmıştık.

Bugün ( 6 Eylül 2018 ) günü ise T625 genel maksat helikopterimizin bir ilkinin daha haberini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Helikopter bugün ilk uçuşunu yaptı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sosyal medya hesabından paylaşılan mesajda ise “TC-HLP kuyruk numaralı ilk prototip helikopter için verdiğimiz “Deneysel” amaçlı “Özel Uçuş İzni” kapsamında bugün gerçekleştirilen “Havada Asılı Kalma (hover)” uçuşu başarıyla tamamlandı. Bu aşamanın ülkemize hayırlı olmasını diler, TUSAŞ’ a emniyetli uçuşlar dileriz.” ifadeleri kullanıldı.

Helikopterin ilk uçuşunun videosu:

Ayrıca Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü internet sitesinde ise yapılan açıklamada ”

Türkiye’nin T-625 Özgün Helikopteri’ne SHGM’den “Özel Uçuş İzni”…

6 Eylül 2018

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM), T-625 Özgün Helikopterine yönelik yaptığı denetlemelerinin sonuçlanması ile TC-HLP kuyruk numaralı  ilk prototip helikopter için “Deneysel” amaçlı  “Özel Uçuş İzni” verdi.

Tasarımı ve üretimi TUSAŞ tarafından gerçekleştirilen, uçuşa elverişlilik ve sertifikasyon denetimi ve gözetimi ise SHGM tarafından yapılan Özgün Helikopter projesine yönelik SHT-21 Talimatı (Hava Aracı Ve İlgili Ürün, Parça Ve Cihazın Uçuşa Elverişlilik Ve Çevresel Sertifikasyon Talimatı) kapsamında yapılan denetimler olumlu geçti. Bu çerçevede SHGM tarafından TC-HLP kuyruk numaralı  ilk prototip helikoptere “Deneysel” amaçlı  “Özel Uçuş İzni” yayımlandı.

Bu izin ile TUSAŞ, özgün tasarıma dayalı geliştirmekte olduğu helikopteri için uçuş testlerinin en  önemli aşamalarından biri olan “Havada Asılı Kalma (hover)” uçuşunu 6 Eylül 2018 Perşembe günü sabahı gerçekleştirmiştir. Bu testler, SHGM koordine ve izni diğer uçuş zarf noktalarını da kapsayacak şekilde, adım adım sürdürülecektir.

Eylül 2013 tarihinde start verilen “Özgün Helikopteri Projesi” için TUSAŞ, Genel Müdürlüğümüze Tip Sertifikası başvurusunu Mart 2016 tarihinde yapmıştır. Bu kapsamda 12 farklı disiplinde yaklaşık 30 uzmandan oluşturulan sertifikasyon grubunun çalışmaları SHY-21’de belirlenen çalışma usul ve esaslarına göre yürütülmektedir.

Helikopterin sertifikasyon gereksinimleri için  büyük helikopterlerin tasarım ve üretiminde referans olarak kullanılan CS-29 baz alınmıştır. CS-29 kapsamında TUSAŞ’ın 1956 emniyet gereksinime uyum göstermesi ve 100’ün üzerinde helikopter ve sistem seviyesi testi başarı ile icra etmesi gerekmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

T625 Helikopterin Teknik ve Genel Özellikleri

 

Bu yazı 619 kere okundu.
Etiketler:
haberler helikopter t625
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV