Yanlış Havaalanına İnmek – Landing at the Wrong Airport

Paylaş
 

Yanlışlıkla pek çok şey yapabilirsiniz, yanlışlıkla birinin kalbini kırabilirsiniz, yanlışlıkla cüzdanınızı düşürebilirsiniz, yanlışlıkla kırmızı ışıkta geçebilirsiniz.

Peki yanlışlıkla varış noktanızdan 315 km uzakta bir havaalanına inebilir misiniz?

Evet dostlar, kulağa inanılmaz gelen bu olay gerçek. Bugün sizlere, Northwest Airlines’ın 52 sefer sayılı uçuşundan bahsedeceğim.

5 Eylül 1995 Salı günü, Northwest Airlines’a ait bir McDonnell Douglas DC-10-40, 241 yolcu ve 17 kişilik mürettebat ile Detroit, Michigan’dan Frankfurt, Almanya’ya gitmek üzere havalandı.

ResimLink - Resim Yükle
Northwest Airlines’a ait bir McDonnell Douglas DC-10-40

Sorunsuz bir Atlantik geçişinin ardından uçak, alçalma talimatlarını almak için Shannon, İrlanda’daki hava trafik kontrol birimi ile bağlantıya geçti. Bu andan itibaren işler karışmaya başlayacaktı.

Öncelikle sizlere o yıllarda navigasyonun nasıl yapıldığından biraz bahsetmek istiyorum. O yıllarda GPS, sivil havacılık için kısmen yeni bir teknolojiydi, pilotlar frekansın geldiği yöne göre yön bulunan radyo istasyonları (VOR) veya uçağın ilk konumunu referans alıp jiroskoplarla uçağın yönün belirleyen sistemler yardımı ile yönlerini buluyorlardı.

Ayrıca, günümüzdeki kadar gelişmiş uçuş bilgisayarları DC-10 gibi eski uçaklarda bulunmadığı için pilotlar varış noktasına yönlendirme için hava trafik kontrolüne bel bağlıyorlardı.

Bugün bile açıklanmayan bir sebeple Shannon hava trafik kontrolü, uçağa, gitmesi gereken Frankfurt yerine, 315 km kuzeybatıda bulunan Brüksel için talimat vermeye başlamıştı.

Shannon hava trafik kontrolü, pilotlara gitmeleri gereken bir NDB’nin frekansını verdi, ancak uçuş planlarında olmadığı için pilotlar bu noktayı bulamamış ve hava trafik kontrolden yardım istemişlerdi.

Hava trafik kontrolü onlara gitmeleri gereken yön bilgisini verdi, bir süre bu yönde uçtuktan sonra uçağa alçalma talimatları verilmeye başlandı.

Uçak alçaldığı sırada hava trafik kontrolü onlara bir başka VOR istasyonunun frekansını verdi ancak pilotlar bunu da bulamadı ve yardım istediler.

O sırada hava kapalıydı ve pilotların görsel referansı yoktu. Büyük bir tesadüf eseri Frankfurt ve Brüksel havaalanlarının pistleri aynı doğrultuda uzanıyordu ve bu da yanıltıcı bir etken olmuştu. Hava trafik kontrolorü pilotlara havaalanı ismini belirtmeden 25 Sol veya 25 Sağ pistlerinden birine yaklaşma için izin verdi (RWY 25L veya RWY 25R).

Pilotlar olayın farkına ancak yere 500 feet (152.4 metre) kala varmıştı. Sisin içinden çıkınca karşılarında Fraknfurt Havaalanı’nın asfalt pistlerini görmeyi bekleyen pilotlar Brüksel Havaalanı’nın beton pistleriyle karşılaşmıştı. Asfalt ve beton pistler arasındaki renk farkı sayesinde pilotlar nihayet yanlış havaalanına indiklerini fark etmişlerdi.

Uçak indikten sonra yolcular bir şekilde Frankfurt’a ulaştırılmıştı. Olayın ardından zaten emekliliği yaklaşan kaptan pilot erken emekli edilmişti. Yardımcı pilot önce bir süre uçuştan men edilmiş, ardından ücretsiz izine ayrılmıştı, daha sonra işine dönüp dönmediği ile alakalı ise bir bilgi bulunmuyor.

…Murat Deniz Şenol…

You can accidentally do a lot of things, accidentally break someone’s heart, accidentally drop your wallet, accidentally go through a red light.

But, can you accidentally land at an airport 315 km away from your destination?

Yes friends, this event which sounds incredible is real. Today, I will tell you about Northwest Airlines flight 52.

On Tuesday, September 5, 1995, a McDonnell Douglas DC-10-40, owned by Northwest Airlines, took off from Detroit, Michigan to Frankfurt, Germany, with 241 passengers and a crew of 17 people.

ResimLink - Resim Yükle
A Northwest Airlines McDonnell Douglas DC-10-40

After a smooth Atlantic crossing, the plane contacted the air traffic controller in Shannon, Ireland, to receive descend instructions. From this moment on, things would start to get complicated.

First of all, I would like to tell you a little bit about how navigation was done in those years. In those years, GPS was partly a new technology for civil aviation, pilots were finding the direction of the aircraft with the help of radio stations that indicating direction with a radio frequency (VOR) or a navigation system which using gyroscopes to find the direction of the aircraft.

In addition, pilots were relying on air traffic control to guide them to their destination, since flight computers as advanced as today were not found on older aircraft such as the DC-10.

For an unexplained reason even today, Shannon air traffic control had begun to instruct the plane to Brussels, located 315 km northwest of Frankfurt, where it was actually supposed to go.

Shannon air traffic control gave pilots the frequency of an NDB they had to go to, but because it was not in their flight plans, the pilots could not find this point and asked help from air traffic control.

Air traffic controller gave them the direction to go, and after flying in this direction for a while, air traffic controller started to give descend instructions to the plane.

As the plane descended, the air traffic controller gave them the frequency of another VOR station, but the pilots couldn’t find that either and asked for help.

At that time the weather was overcast and the pilots had no visual reference. It was coincidentally that the runways of Frankfurt and Brussels airports were in the same direction, which was a misleading factor. Air traffic control allowed pilots to approach one of the 25 Left or 25 Right runways without specifying the airport name (RWY 25L or RWY 25R).

The pilots realized their mistake only 500 feet (152.4 meters) above the ground. The pilots were expecting to see the asphalt runways of Fraknfurt Airport when they came out of the fog, encountered the concrete runways of Brussels Airport instead. Thanks to the color difference between the asphalt and concrete runways, the pilots finally realized they had landed at the wrong airport.

After the plane landed, the passengers were somehow transported to Frankfurt. After the incident, the captain pilot, whose retirement was approaching, was retired early. The first officer was first suspended from flying for a while, then he took a free leave, then there is no information about whether he returned to work.

…Murat Deniz Şenol…

Bu yazı 792 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV