Yeni Hürkuş, Anka, Ve ATAK Helikopterleri Geliyor

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu/Sabit ve döner kanatlı hava platformları, insansız hava araçları ve uzay sistemlerinde Türkiye’nin teknoloji merkezi olan TAI/TUSAŞ, havacılık ve savunma sanayiinin ihtiyaçlarını karşılamak için  çalışmalarını sürdürüyor.

TUSAŞ, yıl sonuna kadar, görev aldığı T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, ANKA İnsansız Hava Aracı ve Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı HÜRKUŞ projelerinde teslimat sayılarını ve üretim düzeylerini artıracağı bilgisini paylaştı.

İlk teslimatı 2014 yılında yapılan T129 ATAK helikopterlerinden 24’üncüsü Eylül ayında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine dahil edildi.

Yapılan protokolde, toplam 59 ATAK helikopterinin teslimatını öngörülüyor. TUSAŞ yıl sonuna kadar 12 ATAK helikopterini daha teslim etmeyi planlıyor. Böylelikle TSK’ya verilen helikopter sayısının 2017 yılı sonunda 36 adete çıkarılması hedefleniyor. Helikopterlerin teslimatı 2018 yılında tamamlanacak.

Diğer yandan, ATAK Projesi’nde 14 helikopterin daha teslim edilmesiyle Faz 2 konfigürasyonuna geçilecek.

ATAK Faz 2’de füze ikaz sistemi, karşı tedbir atıcı sistem, kızılötesi karşı tedbir sistemi ile MXF-484 ve 9651 el telsizleri bulunuyor. Faz 2’de ise laser ikaz alıcı sistemleri, RF karıştırıcı, radar ikaz alıcı, 9681 V/UHF telsiz gibi ek sistemler olacak.

Toplamda  yaklaşık 12 bin uçuş saatine ulaşan ATAK helikopterleri için yerli motor geliştirilmesi ve 20 mm top sisteminin yerli olması da gündemde.

HÜRKUŞ’lar için geri sayım

TUSAŞ, Hava Kuvvetleri Komutanlığının temel uçuş eğitim ihtiyacının karşılanması amacıyla tasarlanan ve  imal edilen 15 adet HÜRKUŞ-B uçağı  çalışmalarını da süratle ve titizlikle sürdürüyor.

İlk uçağın Aralık ayı itibarı ile  ilk uçuşunu gerçekleştireceği planlanırken, 2017 yıl sonu itibarıyla da 8 HÜRKUŞ-B uçağının büyük ölçüde tamamlanacağı belirtildi.

HÜRKUŞ-B uçaklarının teslimatlarına 2018 yılının Haziran ayında başlanacağı bilgisi paylaşılırken, 15 adetlik ilk paketin yıl sonuna kadar teslim edileceği bildirildi.

HÜRKUŞ’ta ilave 40 uçaklık bir opsiyon bulunuyor.

Yıl bitmeden yeni ANKA geliyor

TUSAŞ, insansız hava araçlarında da bu yılı yeni teslimatla kapatmayı hedefliyor.

Şirket tarafından envantere eklenen 1 adet ANKA-B uçağının ardından, 1 adet uçağın daha Aralık 2017’de envantere gireceği belirtildi. Böylece, envanterdeki ANKA-B sayısı 2’ye çıkacak. Ayrıca, hali hazırda Jandarma Genel Komutanlığına hizmet kapsamında 2 uçağın ek olarak Elazığ’da görev yaptığı ifade edildi.

ANKA-B, burun kısmında bulunan kamera sistemi sayesinde hedefi tespit edip lazer işaretlemesi gerçekleştirirken, 4 adet de füze taşıyabiliyor.

Kaynak: Anadolu ajansı

Bu yazı 1195 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV