Yer İstanbul Havalimanı. Bu Alan Neden Yapıldı?

Paylaş
 

İstanbul Havalimanı’nın Kuzeybatı köşesinde yapısı ilginç olan ve çoğumuzun belki ilk defa gördüğü bir alan dikkatleri çekiyor. Pist doğrultusunun dikeyine yapılan kısa ve yuvarlak bir formu olan alanın yapılma amacı ne? İlk bakışta heliportu andıran alan terminallere uzaklığı ile heliport olmaktan uzak bir ihtimal. İkinci tahminimiz ize uçakların motor testi yapılan bölüm olarak tahmin ettiysekte bu kez motor testleri yapılan alanlarda bulunan ses ve hava akış yön değiştimr duvarlarının olmaması alanın etrafının açık olması bu ihtimali de elememize neden oldu. Bir tahmin de bu alanın olası bomba ihbarlarına karşı arınmış bölge olarak planlanmış olmasıydı. Tahminlerden en yakını bu olsa da buda aşağıdaki bilginin gelmesiyle elenmiş oldu.

Başka havalimanlarında görmeye alışık olmadığımız ve yakından bakıldığında yapılan alanın yuvarlak kısmının eşit parçalara bölündüğü görülmekte. Edindiğimiz bilgilere göre bu alan uçakların pusula kalibrasyonu için kullanımakta. Pusula kalibrasyonun yapacak olan uçak bu alana girmekte ve alanda bulunan işaretlere göre pusulasını kalibre etmekte. Dünyada bir çok havalimanında örnekleri bulunan bu alanın ülkemizdeki başka bir havalimanında olmadığı tahmin ediliyor.

Alanın yaklaştırılmış uydu fotoğrafları:

Dünyadaki diğer havalimanlarında bulunan pusula kalibrasyon pistlerine örnekler ( airplane compass calibration rose runway ):

İlgili resim

İlgili resim

compass calibration pad ile ilgili görsel sonucu

Bu yazı 670 kere okundu.
Etiketler:
genel haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV