Yolcu Uçağının Burun İniş Takımı Pini Takılı Unutuldu

Paylaş
 

Yolcu Uçağının Burun İniş Takımı Pini Takılı Unutuldu.

18 Ocak 2020 günü hollanda Amsterdam Schipol Havalimanı’nda ilginç bir olay yaşandı. Transavia havayolu şirketine ait HV706/TRA706 sefer sayılı Finlandiya İvalo – Amsterdam Schipol Havalimanı seferini yapan içinde 137 kişi bulunan PH-HXB tescilli Boeing 737-8K2 tipi uçağın pilotları Amsterdam Schipol Havalimanı’na yaklaştıkları sırada PAN PAN seviyesinde acil durum ilan ettiler. Pilotlar hava trafik kontrolörlerine inişlerinden sonra burun iniş takımında takılı unutulan pin yüzünden pisti terkemeyecekleri bilgisini paylaştılar. Yapılan inişin ardından uçak pist üzerinde kaldı ve yapılan kontrolde gerçekten den burun iniş takımı pininin çıkarılmadığı ve yerinde unutulduğu görüldü. Merdivenler vasıtası ile uçaktan indirilen yolcular otobüsler ile terminale taşındı ve uçak bakıma alındı.

Peki bu burun iniş takımında bulunan pin ne işe yaramakta? Burun inşi takımı pinleri nerede? Burun iniş takımı pini ne işe yarar?

Uçakların burun iniş takımlarında inişlerinden sonra genel olarak iki tane pin kullanılmakta. Dikkat çekmeleri ve unutulmamaları için ise kırmız kurdeleye benzer dikkat çekici birde parçası bulunuyor. Pinlerden biri geri itiş personelinin uçağı geri itiş yada çekme işleminde burun iniş takımının bir sebepten dolayı kapanmaması için burun iniş takımını kilitlemeye yarayan pinlerden biri. Ancak bu olaydaki pin bu değil.

Birde uçak geri itiş sırasında pilotun burun iniş takımına kumanda ettiği direksiyon ile burun iniş takımı arasındaki bağlantıyı kesen pin bulunuyor. Büyük ihtimal çıkarılması unutulan pin bu. Bu pin normal şartlarda uçağın geri itişinden sonra geri itiş personelinin bu pini çıkardıktan sonra pilota göstermeis ve onaylatması gerekiyor. Bu olayda uçak İvalo Havalimanı’ndan ayrılmadan önce pilotlar taksi sırasında pist başı manevralarının dönüşlerini motor gücü ile yapmaya karar verdikleri için pinin çıkarılması muhtemelen unutuldu.  Pilotların olayın farkına nasıl vardıkları ise açıklanmadı.

Burun iniş takımı pinlerinin konumları

nose gear pins ile ilgili görsel sonucu

 

 

Bu yazı 672 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 737 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV