yunanistan F-35 Almak İçin Başvuru Yaptı

Paylaş
 

yunanistan hükümeti acil vurgusu ile 28 – 24 adet arası F-35 tipi savaş uçağı almak için amerika birleşik devletleri hükümetine başvurdu. amerikanın nasıl bir cevap vereceği ya da verdiği hakkında henüz bir bilgi paylaşılmadı.

yunanistan savunma bakanlığı filosların güçlendirmek F-35 tipi savaş uçaklarının dışında için fransız Rafale  ve amerikan insansız hava araçlarının da 2021 yılında alınmasının planlandığını açıkladı. yunanistanın bu hareketinin amacının Akdeniz ve Ege’de Türkiye ile yaklaşık eşit güce sahip olmak düşüncesi olduğu belirtildi. Eğer bu alımlar planlandığı gibi giderse yunanistan ile Türkiye arasında güç dengesinin değişeceği öngörülmekte.

 Kaynaklara göre, Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos’un amerikaya, beşinci nesil altı F-35 savaş uçağının satın alınması için hazır bir teklifi var ve 2021 yılı içinde bu altı uçak Yunanistan’a teslim edilebilir. Atina, 18 yeni uçak daha edinme planını zamanla uygulayacak, böylece HAF ( Hellenic Air Force – yunanistan Hava Kuvvetleri) toplam 24  adet F-35 elde etmiş olacak. Bu arada, kullanılan ilk altı uçağın 2021’in ilk yarısında gelmesi bekleniyor. 

fransız Rafale jetlerinin tedariğine gelince, konunun Aralık ayında Parlamento’ya gelmesi bekleniyor. .Aynı zamanda, Mirage 2000’in “üssü” olarak da bilinen Tanagra’daki 114. Savaş Kanadı, hızla artan Fransız savaş uçaklarının sayısı ile sürekli olarak yükseltiliyor.

Bu yazı 154 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV