Zirvede Tek Başına Yatan Uçak

Paylaş
 

Tarihler 27 Şubat 1988. Türk Havayolu şirketi Talia Airlines şirketine ait  TC-AKD tescilli Boeing 727-2H9 tipi yolcu uçağı İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Kıbrıs’ın Ercan Havalimanı’na iniş için yaklaşması sırasında resmi raporlara göre hatalı yaklaşma sonucu Arap köyü yakınlarında Beşparmak dağına çarparak parçalanır. İçinde çok yolcu olmaması büyük bir faciayı önler ama kazadan yinede kurtulan ne yazıkki yoktu.

Parçalanan uçakta hayaını kaybeden personel uçaktan alındıktan sonra uçağın enkazı indirilmedi ve o gün düştüğü yerde bırakıldı. Uçağın gövdesi, motorları iniş takımları herşeyi aynı ilk günkü gibi orada durmakta.

Kıbrıs’ta yaşayan takipçimiz selamisaylr instagram’dan benimle temasa geçerek elinde uçakla ilgili o günleri o anları adeta yeniden yaşatan fotoğraflar olduğunu söyleyince kendisinden fotorğafları göndermesini rica ettim. O da bizleri kırmadı ve sayesinde hazine niteliğinde belki de daha önce hiç görmediğimiz fotorğafları görme şansını elde ettik.

İşte Beşparmak Dağlarına dağılan uçağın günümüzdeki hali…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve okuyucumuz dinlenirken bir sigara yakar. sigarası bittikten sonra sigarasını söndürmek için toprağı eşelediğinde tesadüf olarak bulunduğu yerde bir kaç tane metal düğme bulur. Üzerinde kanatlı bir hayvan figürü bulunan düğmenin uçağın Yugoslav kabin ekibinden birine ait olduğunu düşünerek beraberinde getirir. Düğmenin arkasında ise tahminleri doğrular nitelikte ZAGREB İKOM  yazısı farkedilir. İnternette bu yazı ile yaptığımız araştırmada ise günümüzde Hırvatistan sınırları içinde kalan Zagreb’de madalyon ve üniformalar üreten bir şirketin adresi bu tahminin doğruluğunu kanıtlar nitelikte.

Okuyucumuzun bizlerle paylaştığı o düğmenin fotoğrafları:

Göklerdeyiz.net internet sitesi, Havacılık Meraklıları facebook grubu takipçileri adına Selami beye bu güzel nadide fotoğraf ve bilgileri paylaştığı için teşekkür ederiz.

Kaza ile daha detaylı bilgi edinmek isterseniz:

Tarihte Bugün – 27 Şubat 1988 – Talia Airways Kıbrıs Faciası

Bu yazı 985 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV