Zonguldağa 10 Gündür Uçak Seferi Yapılamıyor

Paylaş
 

Büyük umutlarla açılan iki havayolu şirketinin sefer başlaması ile bölge halkını oldukça sevindiren İstanbul – Zonguldak uçak seferleri yaklaşık 10 gündür yapılamıyor. Atlas Global’in uçak seferlerini durdurması ile Zonguldak Havalimanı’na uçan tek havayolu şirketi olan Türk Hava Yolları’nın seferleri de olumsuz hava koşulları yüzünden yapılamıyor. Seferi yapmak için kalkan uçaklar ise bir kaç denemeden sonra geri dönmek zoruında kalıyorlar.

Peki İstanbul Zonguldak seferlerin neden yapılamıyor?

Bilindiği üzere Zonguldak Havalimanı’nın pisti 1800 metre. Pistin kısa olması şirketleri zorlayan ilk madde. Şirketler bu havalimanına frenlmenin ve kalkışın kolay olabilmesi için küçük uçaklarla uçmak zorunda. Örneğin Airbus A319 ya da Boeing 737-700 gibi uçaklarla. Elinizde bu uçaklardan var ve Zonguldak Havalimanı’na sefer düzenleyeceksiniz ama çileniz daha bitmedi. Bu kez pist yönleri ile alakalı önemsiz görünen ama aslında çok önemli bir sorun daha var. Zonguldak Havalimanı’nın pisti manialardan ve ILS sisteminin bir pist yönünde olduğundan inişlerde tek yönlü gerçekleştirilebiliyor. Ters rüzgar durumunda seferler iptal oluyor. Son gelen bilgilere göre pistin 200 metre daha uzatılması gündemdeydi ancak bu yönde çalışmalar yapılmadığı gibi önümüzdeki yaz sezonunda avrupadan çeşitli merkezlerden yapılması planlanan seferlerin de tehlikeye girmesi sözkonusu. Örneke verecek olursak daha önce Zonguldak Havalimanı’na sefer düzenleyen Germania şirketi pisti iki yönlü kullanıyordu. Germania bu meydana Boeing 737-700 tipi uçaklarla sefer düzenliyordu.

Bazı şirketlerin iniş rüzgar limiti biraz az olunca da pisti pas geçmek ve seferin iptali ise kaçınılmaz oluyor. Son 10 gündür de Zonguldak Havalimanı’nda yaşananlar tahminen bundan ibaret.

Son yapılan 15 adet seferin 9’u iptal edilen İstanbul – Zonguldak seferlerinin en son 20 Aralık 2019 tarihinde yapılan seferde pilotlar iniş 3 kez denedi ve 3. seferinde inişi yapabildiler.

Bu yazı 485 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV