IAI HARPY RADAR AVCISI İNSANSIZ HAVA ARACI

Paylaş
 

SEAD  ( Suppression of Enemy Air Defence) olarak bilinen Düşman Hava Savunmasının Bastırılması görevleri için geliştirilen kamikaze İHA,  Harpy.

Harpy,  ateşle ve unut prensibiyle çalışan düşman hava savunma sistemlerine saldırı görevlerinde kullanılmak üzere geliştirilen, “turlayan” insansız hava aracıdır. Peki bu turlama ne anlama geliyor? Belirlenmiş bölge üzerine gönderilen Harpy, o bölge üzerinde devriye atar, bölge içerisinde düşman radarı aktive edildiğinde ise hedefine taarruz eder.

Harpy,  hedef alanda yapılan bir süregelen operasyonu  veya zaman limitli saldırı hamlelerini desteklemek amacıyla kullanılır. Harpy, bilindik HARM gibi, yönü, doğrultusu, hızı tahmin edilebilen klasik anti-radar füzelerinden farklı olarak çalıştığından, klasik önleme sistemi Harpy karşısında pek kullanışlı değildir.

Harpy bağımsız olarak tekil bir biçimde kullanılabileceği gibi, diğer insanlı ve insansız sistemlerle uyumlu olarak kullanılabilir. Harpy görevi bir yer kontrol istasyonu tarafından belirlenir, roketli atma sistemiyle, daha önceden tanımlanmı seyrüsefer yol haritasında göre hareket eder. Düşük hızı ve düşük yakıt tüketimiyle birkaç saat havada kalabilir.

Hedef bölgeye gönderilen Harpy, düşman radarlarını arar, radarıi bulduğunda ise,  sinyali kütüphanesindeki düşman radar sinyalleriyle karşılaştırır.  Sinyal doğrulandığında hedefe doğru saldırıya geçer ve hedef üzerinde patlama gerçekleştirir. Harpy saldırmadan önce radar kapatılırsa, Harpy görevi iptal eder ve tekrar devriye atmaya başlar.

2.7 metre uzunluğa ve 2.1 metre genişliğe sahip Harpy,  maksimum 185 km/saat hıza ulaşır ve 500 km menzile sahiptir ve 32 kg harp başlığı taşır.  Kullanıcıları, Şili, Hindistan, Çin, Güney Kore, İsrail ve Türkiye’dir.

Bu yazı 4419 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV