İlk Boeing 737-800 Kargo Uçağı Test Uçuşunu Yaptı

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – Kargo uçakları münferit olarak üretildikleri gibi yolcu uçaklarından da kargo uçağına dönüşütürlebilen uçaklar mevcut. Koltuklar söküldükten sonra kargo kapılarındaki değişiklikler ve yapısal güçlendirmelerin ardından yolcu uçaklarının çoğu uçuş hayatlarına kargo uçağı olarak devam ediyor. Günümüzde Boeing 737 tipi kargo uçaklarının bir çoğu artık eskiyen ve üzerine yeni modelleri gelen Boeing 737’nin 300 veya 400 tipi modellerinin yolcu tiplerinden çevriliyordu.

Bu kez bir Boeing 737-800 tipi uçak Kaliforniya Victorville‘de bulunan tesislerde Boeing Converted Freighter (BCF) modeline çevrilen ilk Boeing 737-800F tipi uçak test uçuşunu yaptı. Uçuş hayatına 2004 yılında Futura şirketinde başlayan N346PH tescilli Boeing 737-86N(BCF)(WL)  tipi uçak geçen 13 yıldan fazla zaman içinde Ryanair, Primera Air, Sunwing, Travel Service gibi şirketlerde çalıştıktan sonra Boeing 737-800F modeline çevrilerek West Atlantic Airlines şirketine sahibi olan GECAS kira şirketinden kiralandı. Uçak bundan sonraki serüvenine filosunda 17 adet Boeing 737 tipi kargo uçağı bulunan bu şirkette devam edecek. Uçak hem İngiltere merkezli şirketin, hemde uçakların içinde ilk Boeing 737-800F tipi kargo uçağı olma özelliğine sahip.

Uçağın flightradar sitesindeki verisi. ( Fotoğraftaki uçak aynı tescili taşıyan bir önceki uçağın fotoğrafı)

Test uçuşunu yapan uçağın kalkışında ve öncesinde çekilen fotoğraflar. Uçağın kargo kapısının yeri ve burun kısmındaki Travel service logosu açıkça gözüküyor.

 

 

 

Bu yazı 1458 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV