Okyanus Üzerinde Tek Motorla 3 Saat! En Uzun ETOPS Rekoru!

Paylaş
 

17 Mart 2003, United Airlines 842 uçuş numarası ile Auckland’dan (Yeni Zelanda) Los Angeles’a uçan Pratt & Whitney PW4090 motorlarına sahip bir Boeing 777-200ER, bu uçuşta havacılık tarihinin rekorunun kırılacağının ne kendisi, ne de ekibi farkındadır..

 

Uçuş zaten zorlu şartlarda gerçekleştirilmektedir. Çok güçlü kafa rüzgarları ile başa çıkılarak Pasifik Okyanusunun ortasına yaklaşırlar. Ancak işler asıl burada karışır. 2 Numaralı (Sağ) motor düşük yağ miktarı (OIL QTY LOW) ve yüksek yağ sıcaklığı (OIL TEMP HIGH) uyarıları alırlar. Bu sorunların çözülememesi üzerine sağ motoru kapatmak zorunda kalırlar.

Ekip hemen Hawaii’ye inmek için izin alır ve hazırlıklar başlar. Ancak burada başka bir sorun vardır. Ekip Hawaii’ye inmek ister, ama FAA tarafından Boeing 777-200ER’e verilen ETOPS tek motor uçuş sertifikası 180 dakikadır, ekstrem durumlarda 207 dakikaya çıkarılabilir, sadece ve sadece ekstrem durumlarda. Ekip Hawaii’ye uçmaya başlar ancak değişen rüzgar şartlarından dolayı bu süre tam 192 dakikaya uzar. Uçak tam 3 saat 12 dakika boyunca Pasifik Okyanusu üzerinde tek motorla uçar. Herhangi bir sorun yaşamadan inişini tamamlar.

Bu sırada kabinde yaşananları düşünelim. Yolcusunuz ve Pasifik Okyanusunun üzerinde tek motoru durmuş bir uçakla tam 3 saat boyunca uçuyorsunuz…

Bu olaydan sonra Boeing 777’nin ETOPS güvenilirliğini kanıtlamak adına uçuşlar yapılıyor. Bunlardan da ilerideki yazılarımızda bahsedeceğiz.

Halil Kamazoğlu

ETOPS Nedir? TIKLAYINIZ

Bu yazı 1069 kere okundu.
Etiketler:
Boeing 777 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Yazdığım teknik konuların operasyonel bilgileri, yazının konu edindiği uçakta bulunan sistem çalışma prensibini esas alır. Farklı uçaklarda aynı sistem farklı algoritma ile çalışabilir.
Facebookta bizi bulun
ARŞİV