Swissair Uçuş 111 / Swissair Flight 111

Paylaş
 

Merhaba dostlar! Bugün sizlere bir Transatlantik uçuşu olarak başlayıp atlantiğin soğuk sularında biten bir yolculuktan bahsedeceğim. Swissair uçuş 111.

2 Eylül 1998, Çarşamba.

Swissair uçuş 111, New York, John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı’ndan, Cenevre, İsviçre’ye yapacağı seyahat için hazırlanıyordu.

Uçak 7 yaşında bir McDonnell Douglas MD-11’di. 1991 yılında Swissair’e teslim edilen uçak, bu sürede yalnızca Swissair için uçmuştu.

Kazaya karışan uçak (HB-IWF)
Images (9)

Uçakta 215 yolcu ve 14 mürettebat bulunuyordu.

50 yaşındaki kaptan pilot Urs Zimmermann, 900’ü MD-11’de olmak üzere 10.800 saat uçuş deneyimine sahipti. Aynı zamanda, Swissair için uçuş eğitmenliği yapıyordu. Her zaman kurallara bağlı olmasıyla bilinse de, kokpitte arkadaş canlısı bir atmosfer yaratmaya çalışırdı.

36 yaşındaki yardımcı pilot Stefan Löw, 230’u MD-11’de olmak üzere 4.800 saat uçuş deneyimine sahipti.

Uçuş, Birleşik Devletler Doğu Saati ile 20.18’de başladı. Uçuşun ilk 13 dakikasında bir frekans karmaşası nedeniyle uçakla iletişim kurulamamıştı.

Kalkıştan 52 dakika sonra, Atlantik Saati ile 22.10’da pilotlar kokpitte bir duman kokusu aldılar. 4 dakika sonra kaptan Zimmermann, Moncton, New Brunswick, Kanada’daki bulunan Atlantik kontrol merkezine ‘Pan Pan’ çağrısı yaptı. Bu acil durum bildiriminin ilk seviyesiydi.

Kaptan pilot, tanıdığı bir hava alanı olan Boston Logan Uluslararası Havaalanı’na yönelmek istediğini söyledi. Atlantik saha kontrolörü ise, 433 km uzaktaki Boston yerine, 122 km uzaktaki Halifax’a yönelmesini tavsiye etti.

Atlantik Saati ile 22.18’de pilotlar Halifax terminal kontrolörü Bill Pickrell ile bağlantı kurdu. Pickrell, pist için direktif verdiği sırada pilotlar 6.400m’den alçalmak için çok yakında olduklarını bildirdiler. O sırada havaalanına yalnızca 56 km mesafedelerdi.

Pickrell, aynı zamanda yakıt boşaltmak isteyen pilotları St. Margareth Körfezi’ne yönlendirdi.

Bir süre sonra pilotlar otomatik pilotun devre dışı kaldığını ve manuel uçuş yapmak zorunda kaldıklarını bildirdi.

Swissair uçağından alınan son çağrı “01.24 itibariyle acil durum bildiriyoruz, Swissair 111” oldu.

Atlantik Saati ile 22.31’de uçak 555km/saat hızla Atlantik Okyanusu’na çakıldı. Kurtulan olmamıştı.

Uçakta çıkan yangının sebebi ise, o yıllarda yeni olan birinci sınıf eğlence sisteminin aşırı ısınması ve uçağın kablo sisteminde bir kısa devreye sebep olmasıydı.

…Murat Deniz Şenol…

Hello, friends! Today I’m going to tell you about a journey that begins as a Transatlantic flight and ends in the cold waters of the Atlantic. Swissair flight 111.

September 2, 1998, Wednesday.

Swissair Flight 111 was preparing for it’s trip to Geneva, Switzerland, from John F. Kennedy International Airport in New York.

The plane was a 7-year-old McDonnell Douglas MD-11. The plane was delivered to Swissair in 1991, during that time it only flew for Swissair.

The plane that involved (HB-IWF)
Images (9)

There were 215 passengers and 14 crew members on board.

The 50-year-old captain pilot Urs Zimmermann had 10,800 hours of flight experience, including 900 on the MD-11. He was also a flight instructor for Swissair. Although he was always known to adhere to the rules, he tried to create a friendly atmosphere in the cockpit.

The 36-year-old first officer Stefan Löw had 4,800 hours of flight experience, including 230 on the MD-11.

The flight began at 20.18, US Eastern Time. During the first 13 minutes of the flight, the aircraft could not be contacted due to a frequency confusion.

52 minutes after takeoff, at 22.10 am Atlantic Time, the pilots smelled smoke in the cockpit. 4 minutes later, Captain Zimmermann called Pan Pan to the Atlantic control center in Moncton, New Brunswick, Canada. This was the first level of emergency.

The pilot said he wanted to divert to Boston Logan International Airport, an airport he knew. Atlantic area Controller recommended to divert into Halifax, 122 km away, instead of Boston, 433 km away.

At 22.18 on Atlantic Time, the pilots contacted Halifax’s terminal controller Bill Pickrell. When Pickrell gave a directive for the runway, the pilots reported they were very close to descend from 6,400m. At that time they were only 56 km from the airport.

Pickrell, directed the pilots that also wanted to dump fuel to the St. Margareth Bay.

After a while, the pilots reported that the autopilot was disengaged and they had to perform manual flight.

The last call received from the Swissair plane was “We are declaring emergency now, Swissair 111. At the time 01.24.”

At 22.31 with Atlantic Time, the plane crashed into the Atlantic Ocean at 555km / h. No survivors.

The reason for the fire on the plane was that the first-class entertainment system, which was new in those years, overheated and caused a short circuit in the aircraft’s cable system.

…Murat Deniz Şenol…

Bu yazı 4549 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV