Tarihte Bugün – TC-JAC – THY DC-9 – Adana Kazası

Paylaş
 

Merhabalar havacılık Meraklıları

21 Ocak 1972 tarihinde boş olarak Cidde’den hac operasyonundan dönen ve  Ankara’ya gitmekte olan Türk Hava Yolları’na ait TC-JAC tescilli McDonnell Douglas DC-9-32 tipi uçak kabin basıncında ve motorlarından birinde meydana  gelen arıza yüzünden Adana’ya mecburi iniş yapmak isterken pas geçtiği sırada  kötü hava koşulları yüzünden Adana yakınlarındaki Sarıhuğlar köyü yakınlarında düşmüş ve içindeki 5 mürettebattan Kaptan Pilot Mazhar İpek, pilot Celalettin Yeprem, hostesler Nilgün Dener ve Selva Aksoyek yaralanırken hostes Hülya Maviler Hayatını kaybetmişti. Olayın o günkü Milliyet Gazetesi haberlerinden kupürler aşağıda.

 

kaynak Milliyet Gazetesi Arşivi

Bu yazı 5138 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

3 adet yorum var.

 1. Hakan Demircioğlu dedi ki:

  Bu kazada Kaptan Mazhar İpek kaza sonrasında şuurunu kaybetmiş ve kabin memuru tarafından kokpitten çıkarılarak yanmaktan kurtulmuştur. Şehit olan Hülya Maviler kaza sırasında acil çıkış koltuklarından birinde oturmaktaymış, çarpmanın etkisiyle kanatlarda bulunan yakıt tankları hemen alev alıyor ve alevler parçalanan gövdeden çok kısa sürede içeri girerek acil çıkış sırasında oturan Hülya Mavilerin kaçmasına fırsat vermiyor.
  Kaptan Mazhar İpek iyileştikten sonra uçuşa geri döndü ve daha sonra DC10 filosunda da görev yaptı, 1988 yılında emekli oldu ve 2004 yılında vefat etti. Kendisi şehit olan kabin memuru için olayın üzerinden çok uzun yıllar geçtikten sonra bile büyük üzüntü duyardı.

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ederiz. Allah rahmet eylesin hepsine.

 2. Ertan dedi ki:

  Mazhar amca Çok iyi bir insandı Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV