THY’nin 737 MAX Uçaklarında Elektrik Arızası Tespit Edildi

Paylaş
 

Birbiri ardına meydana gelen ölümcül kazalar sonrasında yaklaşık 2 yıl boyunca göklerden uzak kalan Boeing 737 MAX’lerle ilgili her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Türk Hava Yolları’nın da  yavaş yavaş operasyonlarına dahil etmeye başladığı uçaklardan ikisinde elektrik problemi olduğu ortaya çıktı.

Tüm dünyada yere indirilen ve uzun bir aradan sonra yapılan iyileştirmelerle yeniden ticari sefer düzenlenmesine müsaade edilen Boeing 737 MAX’lerde geçtiğimiz günlerde elektrik sistemlerinde sorun yaşandığını AirportHaber sitesinde yayınlanan haberde duyurulmuştu. Türk Hava Yolları’nın 15 Nisan 2021’den itibaren İstanbul-Ankara arasında gerçekleştirilen uçuş sonrasında yeniden tarifeli seferlerinde kullanmaya başladığı B737 MAX’lerle ilgili yeni bir ayrıntı ortaya çıktı. THY filosunda yer alan iki uçakta da Boeing tarafından tespit edilen elektrik problemi olduğu öğrenildi.

AirportHaber sitsinde yayınlanan bilgilere göre; Türk Hava Yolları filosunda bulunan TC-LCL ile TC-LCM kuyruk tescilli uçaklarda elektrik sorunu tepsit edildi.

Boeing’in söz konusu sorunun yaşandığı uçaklarla ilgili işletmeci firmalarla irtibatta olduğu ve sorunlar giderilene kadar uçakların operasyonlarda kullanılmayacağı belirtildi.

Öte yandan söz konusu sorundan en çok etkilenen şirket 32 uçakla Southwest Airlines olurken, onu 18 uçakla American Airlines, 16 uçakla da United takip ediyor.

En şanssızlardan biri de Belavia oldu. Minsk merkezli şirket, Boeing’in elektrik sistemleriyle ilgili sorunu açıklamasından yalnızca bir gün önce filosundaki tek B737 MAX’i teslim almıştı.

Bu yazı 1219 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV