THY’nin A330’ları Hava Kuvvetleri’ne mi Gidecek?

Paylaş
 

Geçtiğimiz günlerde sizlerle BURADA paylaştığımız haberde Türk Hava Yolları’nın pandemi nedeniyle yere indirdiği ve uzun bir zamandan beri uçurmadığı Airbus A330 tipi yolcu uçaklarının tanker uçak yani MRTT ( Multi Role Tanker Transport ) modeline çevrilerek Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde hem kargo hem asker hem taker uçak hemde ambulans uçak gibi geniş bir yelpazeye sahip yeni uçak filosu kurularak kullanılabileceğini yazmıştık.

Airbus A330 MRTT nedir? Ne işe yarar? TIKLAYINIZ

Bilindiği üzere bu tip uçaklar kısa süren bir modifikasyonun ardından askeri görevlerede kullanılıp istenildiği zaman yine yolcu modeline çevrilerek yine sivil kullanıma devam edilebiliyor.

Tolgaozbek.com sitesinde yayınlanan habere göre Türk Hava Yolları ile Türk Hava Kuvvetleri arasında 9 adet Airbus A330 tipi uçağın askeri modele çevrilmesi için görüşmelerin yapıldığı bilgisi paylaşıldı. Eğer anlaşma sağlanırsa uçakları tanker uçağa çevirecek kitlerin airbus şirketinden alınarak montajlarının Kayseri’de bulunan Kayseri Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nda yapılacağı belirtildi. Böylelikle artık ekonomik ömürlerini tamamlayan KC-135 tanker uçaklarının da görev yükü belli oranda azalmış olacak. Belki de böylelikle 1950’lerden beri görevde olan ve sadece tanker rolü üstlenen uçaklar filodan çıkartılarak gelecek yeni uçaklarla kargodan tankere, nakliyeden ambulansa kadar geniş yelpazeye sahip bir filo kurulacak.

Uçaklarını Multi Role özelliği kazanması ile birlikte Türk Hava Kuvvetleri önemli bir çarpana daha sahip olacak.

 

Bu yazı 988 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV