Uçaktan Daha Yüksekte Kuşlar Uçabilir mi?

Paylaş
 

Çoğumuz merak etmişizdir. Uçaktan Daha Yüksekte Kuşlar Uçabilir mi? Uçaktan yüksek irtifalarda uçan kuş varmıdır?

Bilinenin aksine bazı uçaklardan daha yüksekte bazı cins kuşlar uçabilmekte. Peki hangi cins kuş hangi yükseklilerde uçuyor bir bakalım.

Angut  (6800 metre)

Bu ördek benzeri su kuşlarının dünyanın en yüksekten uçan kuşları arasında olduğu yeni keşfedildi.
Bu listedeki diğer kuşlar gibi onlar da üreme alanlarına ulaşabilmek için rotaları üzerinde bulunan Himalaya dağlarını geçerken bu irtifada uçmaktalar.

Sakallı Akbaba (7300 metre)

Sakallı Akbaba, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN)’nin nesli tükenmekte olan türler listesinde olan bir kuş türü.
Sarı Gagalı Dağ Kargası (8000 metre)

Bu kuşlar yüksek dağlık bölgelerde üreyebilir ve yaşayabilirler . Yumurtalarıanın özelliği itibarı ile  ova türlerine göre nispeten az gözeneklidir ve çok çabuk kurumaz. Kuşların embriyoları genetik olarak çok fazla miktarda oksijen emmeye yatkındır.

Ötücü Kuğu (8200 metre)

Ötücü Kuğu, Kuzey Amerika’nın Cygnus buccinator (trompet kuğu) türü kuğusunun Avrasya türü. Ayrıca Kuzey Avrupa ilkesi  Finlandiya’nın ulusal kuşu ve aynı zamanda ülkenin 1 euroluk madeni parasının üzerinde temsili resmi bulunuyor.

Hint Kazı (8800 metre)

Kuşlar göç rotalarında listedeki diğer kuşlar gibi üreme bölgelerine uçarken gerçekten Himalayalar’ın zirveleri üzerinden uçuyorlar. Araştırmacılar, yaptıkları araştırmalar neticesinde bu tür kuşların düşük oksijen bulunan ortamlarda daha derin ve verimli nefes aldıkları sonucuna ulaştılar.

Bayağı Turna (10000 metre)

Bayağı turna uzun mesafeleri kateden bir göçmen kuş. Yaygın olarak konaklama bölgeleri İsveç, Almanya ve Çin.
Kanat çırptığı irtifa Himalayalar’ın biraz üzerinde yükseklik.

Benekli Akbaba (11300 metre)

Akbabalar genellikle uzun mesafeler katetmeyen kuş türü olarak bilinir. Aksine görüş alanlarını genişletmek için yükselirler. Nesli tükenmekte olan bu hayvan böylece keskin gözleri sayesinde yerdeki muhtemel avlarını daha iyi görür. Listenin en yüksek irtifada uçan kuşu Benekli Akbaba..

Kaynak: DW Türkçe

Bu yazı 3046 kere okundu.
Etiketler:
haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV