Ülkeler Havalimanları IATA ve ICAO Kodları

Her ülkedeki her havalimanının uluslararası tanınma işaret kodu bulunuyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) tarafından dünyadaki hava meydanlarını tanımlamak üzere her bir meydan için oluşturulmuş üç karakterli alfanümerik kodlardır. IATA (International Air Transport Association) Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği kodu genelde 3 harften oluşur ve havalimanı ismine yakın harfler seçilir. Örneğin İstanbul Atatürk Havalimanı – İST gibi. IATA kodları ise daha çok havayolu zaman çizelgelerinde ve bagaj alımı vb. işlemlerde kullanılmaktadır.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (International Civil Aviation Organization-ICAO kodu nedir?

ICAO hava meydanı kodları ya da resmî adıyla location indicators (yer bildirici), ICAO tarafından Dünya üzerindeki tüm hava meydanlarını tanımlamak üzere her bir meydan için oluşturulmuş 4 karakterli alfanümerik kodlardır. Bu kodlar ICAO Document 7910: Location Indicators belgesinde yayımlanır. Örneğin İstanbul Atatürk Havalimanı’nın ICAO kodu LTBA’dır.

ICAO kodları uçuş planlaması ve diğer hava trafik hizmetlerinde yaygın olarak kullanılır.

ICAO Kodunun Yapısı

ICAO kodundaki ilk harf bölge bildirir. Bu nedenle ICAO kodları IATA kodlarından farklı olarak coğrafî bilgi verir. ICAO kodundaki ikinci harf pek çok kodda ülke bildirir. Örneğin Türkiye’deki meydanların ICAO kodları LT ile başlar (L bölgesi, Türkiye). Benzer şekilde Libya’daki ICAO kodları HL, Fransa’dakiler LF ile başlar. Ancak Küba (MU) ve Danimarka’dakiler (EK) gibi ikinci harfi ülke adının ilk harfi olmayan meydanlar da vardır. Kanada, ABD, Avustralya gibi bazı büyük yüzölçümlü ülkeler bölge karakterini (ilk harf) başka bir ülke ile paylaşmazlar.

I, J, X ve Q harfleri ICAO bölge kodu (ilk harf) olarak kullanılmazlar.

Gelelim ülkelerin IATa ve ICAO Kodlarına

Liste Alfabetiktir.

A

Afganistan

Arnavutluk – Albania

Amerikan Samoası – American Samoa

Angola

Anguilla

Antartika

Antigua And Barbuda

Arjantin

Aruba

C

Cezayir Algeria

E

ermenistan

T

Türkiye – Turkey

Lütfen Görünüm > Bileşenler menüsünden istediğiniz "Kategori Sağ 300px" bileşenlerini buraya sürükleyiniz.