Airex Havacılık Fuarları Çorlu’da Yapılabilir mi?

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu – Her 2 yılda bir düzenlenen İstanbul Airshow Airex önümüzdeki yılEylül ayında yine İstanbul’da yapılacak. Hazır airshowa 1 yıl kadar bir süre varken yıllardır aklıma olan soru yeniden depreşti. İstanbul Atatürk Havalimanı Genel Havacılık apronunda yapılan airshow ülkemizden ve dünyadan bir çokhavacılık meraklısı ile havacılık şirketlerini çekiyor. Hele ki birde şirketler uçaklarını getirdiyse değmeyin havacılık meraklılarının keyfine.

Ancak bu fuarın  İstanbul’da olması yanında bir kaç sorunu da beraberinde getirmekte. Peki Airex fuarları Tekirdağ – Çorlu Havalimanı’nda yapılamaz mı? Evet fuarın adı İstanbul Airshow ama Çorlu’da artık İstanbul’un bir ilçesi gibi…İsim olduğu gibi kalabilir ama yeri değiştirilebilir.

1. Sırada ulaşım var.

İstanbul’un trafiği malumunuz. Evet Çorlu İstanbul’a mesafe olarak uzak ama süre olarak hemen hemen İstanbul’un bir çok yerinden daha yakın. İstanbul içinde trafik ile boğuşulacağına saat başı veya her yarım saatte bir İstanbul içinden belirli noktalardan düzenlenecek otobüs seferleri konulabilir.

2. Sorun İstanbul Atatürk Havalimanı hava trafiği:

Fuara katılan gösteri yapacak uçak ve hava araçları için trafik yoğunluğundan çoğu zaman izin verilmemekte veya hareketleri kısıtlanmakta. Çorlu Havalimanı hava trafiği bu gösteri ve uçuşlar için çok uygun diye düşünülebilir.

3. Askeri Uçaklar:

Fuarın bir sebebi de insanların havacılık meraklılarının uçakları yakından görmelerini tanımalarını sağlamaktır. Fuara bir çok sivil uçak iştirak ederken nedense hiç askeri uçak şimdiye kadar fuarda yer almadı. Savaş uçakları, askeri kargo uçakları, askeri helikopterleri de görmek istediğimiz fuarda bu ne yazık ki şimdiye kadar hiç mümkün olmadı. Çorlu aynı zamanda askeri bir üs olduğu için  bunu muhtemelen mümkün kılacak ve askeri uçakların da getirilmesi sağlanabilir.

(Daha önce merak edip fuara neden askeri uçak getirilmediğini sorduğumda Atatürk Havalimanı’nın teknik olarak elverişli olmadığı gibi bir yanıt almıştım. Teknik olarak  elverişli olmamasından kasıt bazı savaş uçaklarının inişlerinde olası çıkacak sorunlara karşı kullanılan bariyer ağ sisteminin Atatürk Havalimanı’nda olmaması neden olarak gösterilmişti yanlış hatırlamıyorsam. Çorlu havalimanı yukarıda da belirttiğim gibi askeri üs olduğu için her türlü askeri trafiğin inip kalkması mümkün.)

4. Güvenlik:

Çorlu Havalimanı’nın aynı zamanda askeri üs olduğundan daha önce bahsetmiştik. Burada güvenlik sorunu olabileceği akıllara gelebilir ki çok önemli bir konu. Bunun da önüne yine İstanbul’daki model örnek alınabilir. Fuarın yapılacağı alan güvenlik görevlilerinin kontrolünde  izole edilirse bu sorunun da önüne geçileceğinden eminim.

Yukarıda yazdıklarım elbet amatör havacılık meraklısı olarak kendi düşüncelerim ve fikrim. Yazılanlar kadar bu işin kolay olmadığını, olmayacağını ve fuarı düzenleyen Feyzan Erel beyefendinin ne kadar uğraştığını, didindiğini bu sektörün içinde olmasam da daha önceki fuarlardan biliyorum. Zorluklarını da tahmin edebiliyorum. Fuarın Çorlu’da olması İstanbul’daki kadar lojistik olarak pek rahat olmasa da genel olarak  bakıldığında belki daha düzenli ve daha güzel olabilir.

Bu yazı 856 kere okundu.
Etiketler:
Çorlu haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV