Nereden Gelmişler? Neredeler? TC-ANA(2)

Paylaş
 

Sırada günümüzde devlet erkanı tarafından kullanılan TC-ANA tescilli uçak var ama bu tescil geçmişte bir kaç uçakta kullanılmış. Geçtiğimiz yazıda BURADA ilkinden başlamıştık. Sırada 1987 model TC-ANA tescilli Gulfstream IV tipi uçak  var. İkinci TC-ANA bakalım nerelerden gelmiş nerelere gitmiş?

Uçak 1987 yılındaki üretiminin ardından N1761B tescilini almış ardından aynı yıl içinde (Turkey Government ) BAŞBAKANLIK Vip uçak filosuna TC-NAP tescili ile katılmış. Uçağın bu tescili ile fotoğrafı bulunamadı.

 

Uçak 1988 yılında TC-ANA tescili ile uçuşlarına aynı filoda devam etti ve yine aynı yıl içinde  TC-ATA tescilini alarak Türk Hava Kuvvetleri filosuna katıldı ancak uçak bu filoda iki tescili taşıyordu. TC-ATA ve 002 kuyruk numarası.

 

Uçak bazen askeri erkanı da taşımak için Türk Hava Kuvvetleri ( Turkish Air Force ) tarafından da  kullanılmaya başlanmıştı. Uçağın 1992 yılında 002 kuyruk numarası silindi ve uçakta tek TC-ATA tescili kaldı. 2016 yılına kadar TC-ATA tescili ile çalışan uçak 2016 yılında TC-GVA tescilini aldı ve devlet VIP uçak filosunda çıkartılarak özel bir şirkette çalışmak üzere filodan ayrıldı.

 

Bu yazı 3182 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV