Tarihte Bugün – Birgen Air 301 Sefer Sayılı Uçuş

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Tarihler 6 Şubat 1996‘yı gösterirken Lufthansa şirketine ait bir yolcu uçağının arıza yapması sebebiyle orada boş bekleyen TC-GEN tescilli Türk charter şirketi  Birgen Air‘e ait Boeing 757-225 tipi uçağın arızalanan uçağın yolcularını götürmek için kiralanması ile felaket süreci başlamıştı. Uçak Dominik Cumhuriyeti ile Almanya arasında Öger Tur adına yolcu taşıyordu. Geliş seferini yapan uçak dönüş seferini yapmayı finansal olarak karşılayacak yolcu sayısını bulamadığı için 25 gündür burada bekliyordu.

Uçak arıza yapan uçağın yolcularını Dominik CumhuriyetiPuerta Plata‘dan  alıp Gander, Kanada ve Berlin aktarmalı olarak ülkelerine götürecekti.

Uçak yolcularını alıp kalkışından yaklaşık 10 dakika sonra okyanusun karanlık sularına gömülecek ve içindeki 176 yolcu, 13 mürettebat toplam 189 kişiye mezar olacaktı.  Kazanın sebebi ise yapılan detaylı incelemeler sonucu uçağın 25 gündür beklediği yer olan Puerta Plata iklimine özgü bir eşek arısı cinsinin hız göstergesinin bir parçası olan  pitot tüpü adı verilen ince borunun içine yuva yapması ve hava girişini etkileyerek hız göstergelerinin verimli çalışmalarına mani olması olarak gösterilmişti. Kaza sonrası yapılan incelemeler ve araştırmalarda pitot tüplerinin kılıfla kapatılmadığı anlaşılmıştı. Şirket kazadan sonra oluşan kötü imajı sebebiyle toparlanamadı ve kapanmaya mahkum oldu.

Kazanın Oluş Şekli İçin TIKLAYINIZ

 

Bu yazı 2954 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV