ÜLKELER VE HAVA KUVVETLERİ BÖLÜM-4 RUSYA

Paylaş
 

Merhaba Havacılık Meraklıları,
Bu yazı dizimizde, ülkelere ait hava kuvvetlerini ve diğer kuvvetlerdeki hava unsurlarını inceleyeceğiz. Üçüncü bölümümüz ise bir süper güç, Rusya

Rus Hava Kuvvetleri, dünyanın önemli hava güçlerinden biri olup, envanterinde, Mig-29/35, Mig-31 ,Su-27/30, Su-24, Su-25, Su-34 savaş uçakları, bunun yanında, Tu-95, Tu-160 stratejik bombardıman uçakları bulunmaktadır.

Rusya’nın ileriye yönelik en büyük proje ise PAK-FA, 5. nesil savaş uçağıdır; gizlilik, çok rol – hava üstünlük ve taarruz-, yüksek manevra kabiliyetiyle önemli bir unsur olacaktır, şu an 6 adet uçabilir prototiple program sürmektedir.

Bunun yanında Tupolev’in yürüttüğü, çok fazla bilginin olmadığı, yeni bombardıman uçağı projesi, PAK-DA’nın geliştirme sürecinde olduğu bilinmektedir.

rus1

Rus Silahlı Kuvvetlerinde genel maksat ve taarruz helikopteri filosunu ağırlıklı olarak Mi-17 ve Mi-24/35 helikopterleri oluşturmaktadır, Bunun yanında, yeni nesil, Ka-52 ve Mi-28 helikopterleri alımları devam etmektedir.

rus2

Rus Silahlı Kuvvetleri’nin hava unsurları:

rus5

 

 

Bu yazı 4942 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

3 adet yorum var.

 1. Havacı mühendis dedi ki:

  Su – 35 gibi bir uçak neden listede yok?

  • Goklerdeyiz Admin dedi ki:

   Bu eksikleri yazarken listede ilyushin ve Tupolev şirketlerinin uçaklarının eksik olduğunu farkettim. ancak onlar neden eklenmemiş hiç bir fikrim yok. Yazdığımız gibi eksikleri denkeldikçe ekleyeceğiz artık. Su-35’e de bir bakalım. Teşekkürler.

 2. Goklerdeyiz Admin dedi ki:

  Bu liste başka listeymiş. diğerleri ile karıştırdım. Neyse en kısa zamanda bu listeiy de güncelleyeceğiz. Teşekkürler.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV