2 Günde 6 Helikopter Kazası

Paylaş
 

Merhabalar Havacılık Meraklıları

Geçtiğimiz iki gün içinde ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelen 6 helikopter kazasında onlarca kişi hayatını kaybederken ülkemizde meydana gelen helikopter kazasında da 12 canımız şehadet mertebesine ulaştı. İki gün içinde meydana gelen kazaları kısaca sizlerle paylaşalım. Kazaları yapan helikopterlerin 3 adeti Sikorsky, 1 adeti UH1 ve 1 adeti ise Mi-8 tipi helikopter. 6. helikopterin ise henüz modeli belli değil.

Kazaların ilki 17 Nisan 2017 tarihinde yaşandı. Amerikan ordusuna ait bir Sikorsky UH-60 Black Hawk tipi helikopter. Breton Körfezinde meydana gelen kazada helikopterde bulunan 4 kişiden 1 kişisi hayatını kaybetti.

İkinci helikopter kazası 18 Nisan 2017 tarihinde yaşandı. Suudi Arabistan ordusuna ait Sikorsky UH-60L Black Hawk tipi helikopter Yemen’de yerden açılan dost ateşi nedeniyle düştü ve içindeki  13 kişi hayatını kaybetti.

Üçüncü helikopter kazası ise ülkemizden. İçimizi yakan haber Tunceli’den geldi. Pülümür’den kalkan ve içinde polis, asker ve hakimlerin bulunduğu Emniyet Müdürlüğü’nde ait Sikorsky S-70A Black Hawk tipi helikopter 12 kişiye mezar oldu. Olumsuz hava koşulları yüzünden dağa çarpan helikopterdeki 12 kişi şehit oldu. Kazanın sorutuşrulmasına başlandığı gelen bilgiler arasında.

Dördüncü kaza Yunanistan’da gerçekleşti. Yunanistan ordusuna ait bir  Bell UH-1H tipi helikopter Sarantaporo’da yüksek gerilim hattına çarparak düştü. Kazada helikopterdeki 5 kişiden 4’ü hayatını kaybetti.

Beşinci kaza Rusya’dan. Vityaz Aero şirketine ait Mil Mi-8T tipi helikopter 3 mürretbatı 16 yolcusu ile  Kamçatka’da bulunan Mutnaz Volkanı’na inişi sırasında kırım geçirdi. Kazada 3 kişi yaralandı.

Altıncı ve son kaza ise Avusturalya’da meydana geldi. ayrıntıları henüz paylaşılmayan kazada tarla ilaçlaması yapan bir helikopterin düştüğü ve kaza sonucu 1 kişini hayatını kaybettiği açıklandı.

Tekrarlarının yaşanmaması dileği ile…

Bu yazı 1381 kere okundu.
Etiketler:
haberler helikopter
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV