A350’lere Ne Oluyor?

Paylaş
 

Erhan Aydoğdu/ Geçtiğimiz hafta  Türk Hava Yolları için Boeing ile Airbus şirketinin kapıştığını medyadan izlemiştik. Hatta THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’de kendi resmi soyal medya  hesabında bir anket açarak Airbus 350’mi? Boeing 787’mi diye sormuş bu anketten %57’lik oranla Airbus 350 galip gelmişti. Her ne kadar THY Boeing ile niyet anlaşması imzalamış olsa da henüz uçağını seçmiş değil. Ama kulislerde konuşulanlara göre Boeing 787 tarafı daha ağır basıyor.

Gelelim Airbus 350’lere ne oluyor konusuna;

Geçtiğimiz gün BURADA sizlerle Finnair şirketinin Helsinki – Hong Kong seferini yalan OH-LWG tescilli Airbus 350 tipi uçağının teknik bir problem yüzünden ( problemin ne olduğu henüz açıklanmadı) kalkışından kısa bir süre dönmesi gözleri Airbus 350tipi uçakların üzerine çevirdi. Öyle ya sayısı henüz toplam yaklaşık dünya çapında 150’yi bulan uçak henüz hiç bir teknik problemle karşılaşmamıştı. Oysa sayısı 600 adetin üzerinde olan Boeing 787 ise sık sık arıza ve teknik problemlerle geriye dönüyor uçuşları iptal ettiriyor ve şirketleri zor durumda bırakıyordu. Sık çıkan Boeing 787 haberleri insanlarda 787 nin problemli bir uçak olduğu intibasını bıraktı. İyide arada 500 adete yakın ciddi bir sayı farkı var. Tabiki sayısı az olan Airbus 350 daha az haber konusu olacak daha az arıza yapacak.

Bu günde başka bir haber iyicene gözleri Airbus 350’nin üzerine çevirdi. Yine Finnair, yine Airbus 350 tipi uçağı. Yine Helsinki – Hon Kong seferini yaparken. AY69/FIN69 sefer sayılı Helsinki – Hong Kong seferini yapan OH-LWH tescilli Airbus 350-941 tipi uçak kalkışından yaklaşık 2 saat sonra Rusya havasahasından havayolu şirketinin yaptığı açıklamaya göre teknik bir problemden geri döndü. ( Bir önceki geri dönen uçak OH-LWG tescilli olandı). Uçak geri dönüşünün ardından sorunsuz bir şekilde inişini yaptı ve teknik ekipler tarafından bakıma alındı. ( Bu teknik problem hakkında da henüz bir açıklama yapılmadı)

Dönüp baktığımızda filosunda 11 adet Airbus 350 tipi uçak bulunan Finnair şirketinin arıza yapan uçakları yaklaşık 1 yaşında. Uçaktır tabiki arıza yapacak buna diyecek lafımız yok ama bu kadar genç yaşı olan iki ayrı ama aynı model uçağın yakın zamanlarda arıza yapması uçaklarda bir kronik arıza mı var acaba sorusunu akıllara getiriyor.

Şimdi sipariş vermenin eşiğinde olan THY’nin masasında iki adet uçak modeli bulunuyor. İkisi de THY için gerçekten güzel uçaklar. Teknolojik ve günümüzün şartlarına uygun. Bu yazdıklarımla hiç bir uçağı kötülemek istemem. Zaten yetkililerin beni dinleyeceğini de sanmam ama Airbus 350’den daha problemsiz diyenler için bu yazımı yazmak istedim. Artık hangi uçak seçilirse seçilsin bir Türk olarak milli havayolu şirketimiz Türk Hava Yolları’na hayırlı olsun demekten başka temennimiz olmaz.

OH-LWH tescili uçağın geri dönüşünün flightradar sitesindeki verisi.

Bu yazı 1350 kere okundu.
Etiketler:
airbus 350 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV