A380 Kargo Uçağı mı Oluyor?

Paylaş
 

alman havayolu şirketi Lufthansa’nın teknik bölümü Lufthansa Technik yolcu uçaklarını geçici olarak kargo uçağına çevirmek için yeni gelişme ve tasarımlar üzerinde çalıştığını duyurdu.

Bu tasarım geliştirmelerinin uygulanacağı en önemli model önümüzdeki günlerde üretimden kalkması beklenen dünyanın en büyük yolcu uçağı olan Airbus 380 tipi uçak olacağının söylentisi bazı havacılık sitelerinde yayınlandı.

İsmi henüz açıklanmayan bir havayolu şirketi Lufthansa Technik’in bu projesini desteklemekte.

Şimdiye kadar şirketin kabin modifikasyon uzmanları 40’tan fazla şirketle görüşmesi neticesinde 15 farklı model hakkında projenin uygulama aşamasında olduğunu doğruladı. Şirket tutulan uçak modellerine STC ( Supplemental Type Certificate ) İlave Tip Sertifikası almak için çalışmakta. Bu sertfikanın alınması Airbus şirketinin hemen hemen tüm modellerinin kargo taşıyabileceği anlamına gelmekte.

Normal şartlarda yolcu taşımacılığı için onay verilen bir uçağa, yolcu kabinleri ve kargo bölmeleri için onay kriterleri tamamen farklı olduğundan, kabine kargo yüklenmemesi gerek.

Örnek verecek olursak , yükün farklı bir taban yükü vardır, yani bir yolcu uçağının yapısal yük kapasitesi bir kargo uçağınınkinden daha düşüktür. Uçak yeniden kargo modelinden yolcu modeline döndüğünde acil çıkışlarda herhangi bir engelin olmaması gerek, uçaktaki her yolcu için oksijen desteğinin devamlılığı ve kargo modellerinin yangın söndürme sisteminin yolcu modellerinden farklı olduğunu söyleyebiliriz.

Gerçek olmayan örnek A380 Kargo modelleri:

A380 00006645.jpg (1024×695) | Uçak

Airbus A380 Value Continues To Crash With Move To Smaller Planes

End of an Era- The fall of giant Airliners - TheJetBoy

 

Bu yazı 780 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV