Airbus A350 Kargo Uçağı Üretiyor

Paylaş
 

Küresel krize neden olan koronavirüs salgını yolcu uçaklarından çok kargo uçaklarının uçuşlarının artmasına neden oldu. zira bir yerden bir yere taşınacak sağlık ve tıbbi malzeme naklinde havayolu genellikle kullanılan mecra oldu.

Hal böyleyken uçak üretici şirketler yolcu uçaklarından kargo uçağı çevrim işlerini de yapmaya başladılar. Çoğu yolcu uçağı kargo modeline çevrilerek kargo uçağı olarak görevlerini icra etti.

Yıllardır büyük gövdeli kargo uçağı modelini elinde tutan Boeing’e avrupalı rakibinden bir atak geliyor. Resmi açıklama henüz yapılmasa da alınan duyumlara göre airbus Boeing 777 tipi kargo uçağına rakip olarak airbus A350 tipi kargo uçağı üzerinde çalışıldığı bilgisi paylaşıldı. Boeing 757, Boeing 767 ve Boeing 777 ile iki motorlu, Boeing 747 ile ise 4 motorlıu kargo uçakları ile kargo uçağı piyasasının önemli bir bölümünü elinde tutmakta. Airbus’ın ise bu uçaklara en yakın rakibi Airbus 33o.

Airbus A350 kargo uçağının haberi kaynaklarda böyle palaşılırken Boeing ise yeni model yolcu uçağı Boeing 777X’in kargo modelini üreteceğinin sinyallerini de vermiş oldu.

Boeing 777X kaç ton taşıyacak? Airbus A350 kargo uçağı kaç ton taşıyacak? A350 kargo uçağı kaç ton taşır?

Kaynaklar airbus A350 tipi kargo uçağının 2025 yılında hizmete gireceği yönünde açıklama yaptı. Ayrıca kaynaklarda 777X kargo uçağının 115 – 117 ton arasında bir yük taşıyacağını belirtti, Airbus A350 tipi kargo uçağının ise 109 ton taşıyacağı öngörülmekte.

La Livery twitter adresinde yayınlanan A350 tipi kargo uçağı çizimleri.

Airbus A350 Freighter cargo plane

Resim

Resim

Resim

Bu yazı 852 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV