Airbus Beluga’lar Emekliye Ayrılıyor

Paylaş
 

1994 yılında ilk uçuşunu yapan Airbus A300-600St (süper taşıyıcı) veya Beluga, standart airbus A300 kargo uçağının genişletilmiş halidir. Bu uçak, kanat gövde gibi büyük uçak parçaları taşımak için değişime uğramıştır. Önceleri süper taşıyıcı olarak adlandırıldıysa yapısının balinaya benzemesi nedeniyle  daha popüler olan Beluga (bir balina cinsi) olarak adlandırılmıştır.

Toplamda 5 adet üretilen uçak tedarikçi şirketler arasında Aribus merkezlerine çeşitli uçak parçaları taşımakta. Bu kapsamda Ankara’da bulunan TAI tesislerine de bu uçak ara sıra gelmekte.

Geçtiğimiz yılı airbus A330 tipi uçaktan geliştirilerek üretilen ve Beluga’dan daha yüksek taşıma kapasitesine sahip olan BelugaXL ( Airbus A330-700) tipi uçakların filoya katılması ile ekonomik ömürlerini tamamlayan Airbus Beluga’laemekliye ayrılmaya başladı.

Emekliye ayrılan ilk uçak F-GSTa tescilli Airbus Beluga geçtiğimiz gün depolanmak üzere fransa Toulouse kentinde bulunan tesislerden kalkarak depolanacağı Bordeaux Havalimanı’na gitti.

Kapak Fotoğrafı : Xeper

 

Bu yazı 667 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV