Airbus: Pratt&Whitney Motorlu Bazı A320 Neo’lar Yerde

Paylaş
 

Airbus, A320neo tipi uçaklarının bazılarında bulunan Pratt & Whitney motorlarındaki bir sorun yüzünden Avrupa hava güvenliği ( EASA) yetkililerinin acil kısıtlamalar yayınladığını belirtti.

Wall Street Journal gazetesinde yayınlanan makalede etkilenen motorlara Airbus A320 Neo tipi uçaklar bunun havayolu şirketlerinden uçaklarından bazılarının yere indireleceği ve bakımdan geçirileceği belirtildi. Gazete,  Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı’nın bildirdiine göre  Cuma günü “Pratt&wihitney tipi motor bulunan bir  uçakta birkaç kez kapanma olayının gerçekleştiği ” ve diğer motorlarda bazı sorunların tespit edildiğini ve ve bu sorunların uçuşları kısıtladığını söyledi.

Pratt&Whitney motor üreticisi ile yaptığı açıklamada sorunun yüksek basınç kompresörünün arkasında merkez fan pal kenarlarında bulunan bir contadan kaynaklandığını  ve ilgili olan sorunun PW1100G-JM motorlarının “sınırlı bir alt versiyonun” etkilediğini belirtti ancak ayrıntı vermedi.

Airbus, 18 havayolu şirketinde 113 adet Pratt&Whitney motorunu kullandığını, ancak bunların hepsinin etkilenmediğini belirtti. Air Transport World yayını, hem A320 hem de A321 modellerinden yukarıda bahsi geçen versiyonlardaki 43 adetinin etkilenebileceğini bildirdi.

Bilindiği üzere Qatar bu motor sorunları yüzünden sipariş vermiş olduğu Airbus 320 Neo ları iptal etmiş, iptal edilen uçaklar Hindisan havayolu şirketi İndiGo’ya gitmişti. Aynı motorlara sahip bir diğer havayolu şirketi olan Lufthansa’nın aynı motor sorunları ile boğuştuğunu ve Türk Hava Yolları’nın siparişi olan Airbus 321 NEO ların motorlarının da bu aileden olduğunu  sizlerle daha önce BURADA paylaşmıştık.

Öte yandan yukarıda yine bahsini yaptığımız İndigo şirketinin 3 Airbus 320 NEO tipi uçağının motorlarındaki sorunlar yüzünden seferden çekildiği ve bakımlarının yapılması için operasyonlarına ara verildiği bilgisi paylaşıldı.

Aynı motorlara sahip bir diğer operatör ise Hong Kong Express Havayolu şirketi. Bu şirketinde bir uçağının ( B-LCN tescilli ) motor sorunu yüzünden 12 günü aşkı süredir yerde olduğu açıklandı.

Haber yayına hazırlandığı sırada paylaşılan habere göre Airbus PW motor kullanmayı durdurduğu bilgisi paylaşıldı.

Bilgiler İnternetten derlenmiştir.

Bu yazı 1052 kere okundu.
Etiketler:
Airbus 321 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV