Airbus’ın Test Uçağında Türk Yapımı Mühimmat

Airbus CASA C-295 tipi turboprop askeri test uçağının en az 4 adet Türk yapımı hassas güdümlü bomba taşırken yaptığı test uçuşunun görüntüleri paylaşıldı. Test uçuşunda görüntülenen bu tür yük bir taktik askeri nakliye uçağı için oldukça sıra dışı bir yük olarak yorumlandı. Bu fotoğrafla Avrupalı ​​şirket, silahlı C295 versiyonu üzerindeki çalışmalarını hızlandırıyor gibi görünüyor ve bu son denemeler, halihazırda kesin siparişler olmasa da potansiyel müşterilerden ciddi bir ilgi olduğunu göstermekte.
İspanyol havacılık fotoğrafçısı Santi Blánquez tarafından geçtiğimiz gün çekilen söz konusu görüntüler, Airbus’a ait, geçici askeri tescilli EC-296 olan, Türk Roketsan Teber güdüm kiti ile lazer güdümlü dört adet 500 kiloluk seri bomba taşıyan bir test uçağını gösteriyor. Bilindiği üzere INS / GPS güdüm modları normal bir hava taşıtını bir saldırı uçağına dönüştürür. Uçak, İspanya’nın Sevilla kentindeki Airbus tesisinden kalkışlı bir test uçuşunda görüntülendi.
Tasarlanan silahlı C295’in iki temel versiyonu vardır. İlki daha hafif silahlara sahipken, ikincisi daha ağır silahlara sahip. Her ikisinde de, burnun altındaki bir tarette elektro-optik sensörler ve test edilen uçakta görülebilen gövdenin altında bir gözetleme radarı bulunuyor. Diğer ekipman, iletişim ve kendini koruma sensörlerini içermekte.

“Ağır” versiyon C-295, sabit bir  Tam Entegre Taktik Sistem Fully Integrated Tactical System – FITS kurulumu kullanır ve EC-296’da görüldüğü gibi dört alt bağlantı noktasına sahiptir. Uçak tanıtıldığında Airbus, güdümlü silahları sağlamak için Türk firması ile çoktan Roketsan ile işbirliği yapmıştı. Yukarıda görülen 500 pound sınıfı Teber güdümlü bombaların yanı sıra, seçenekler arasında 16 adede kadar L-UMTAS hafif, lazer güdümlü havadan yere füze veya 2,75 inç Cirit lazer güdümlü roketler için bölmeler yer alıyor. Diğer bir seçenek de Brezilyalı Equipaer şirketi tarafından sağlanan kapsüller içinde taşınan İspanyol yapımı Expal CAT-70 güdümsüz roket. Bu arada, ulaşımdan türetilmiş bir savaş gemisine hassas güdümlü mühimmat eklemek, hem Hava Kuvvetleri hem de Deniz Piyadeleri’nde Amerika Birleşik Devletleri’nde de giderek artan bir şey.


Hafif versiyon C-295’te, bir roll-on / roll-off FITS kullanır ve gövde kapılarından ateş eden ve manuel olarak hedeflenen .50 kalibrelik makineli tüfek içerir. Hem FITS hem de makineli tüfekler oldukça hızlı bir şekilde çıkarılabildiğinden, uçak aynı zamanda temel nakliye görevleri için de kullanılabilir. Makineli tüfekgeçtiğimiz aylarda test edildi ve teslime hazır olduğu ilan edildi.

Avrupalı uçak üreticisi Airbus 2017 yılının Kasım ayında Dubai’de düzenlenen Dubai Airshow havacılık fuarında tanıttığı C295 çift pervaneli motora sahip nakliye uçağının dünya çapında 180 adet üzerinde sipariş alınıp teslimatının yapıldığını duyurdu. Ayrıca C295’in istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) görevleri için sunulan silahlı C295 modelinin, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki potansiyel müşterilerin ilgisine yanıt olarak Airbus tarafından geliştirildiği gelen bilgiler arasında.

Casa EADS C-295 Teknik özellikler (C-295M)

 • Mürettebat: 2
 • Kapasite: 71
 • Yükleme kapasitesi: 9,250 kg
 • Uzunluk: 24.50 m
 • Kanat açıklığı: 25.81 m
 • Yükseklik: 8.60 m
 • Kanat alanı: 59 m²
 • Boş ağırlık: 4,480 kg
 • Azami kalkış ağırlığı: 23,200 kg
 • Motor: 2 × Pratt & Whitney Canada PW127G turboprop

 

Bu yazı 417 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV