amerikalılara bulgarlardan Şok

Paylaş
 

amerikalılara bulgarlardan Şok veto. bulgarlar amerikadan uçakları almıyor.

bulgairstan başkanı rumen radev 23 Temmuz 2019 günü yaptığı açıklamada amerikadan alınacak 8 adet F-6 için ödenecek 1.26 milyar dolarlık anlaşmayı veto ettiğini belirtti. Gerekçe olarak fikir ayrılığı olduğunu öne süren radev bu satın almanın endişe verici olduğunu belirtti.

1,26 milyar dolarlık bu anlaşma, komünizmin çöküşünden bu yana ülkenin en büyük askeri alımı olacaktı. Ancak eski bir hava kuvvetleri komutanı olan radev, onaylanması konusundaki tartışmalar sırasında parlamentodaki ihtilafların, sözleşmelerle ilgili halkın oybirliği olmadığı ve elde edilmediğini gösterdi. radev  “Kısıtlanmış yasama prosedürü nedeniyle, fiyatlar, garantiler, teslimat süreleri, cezalar, tazminatlar vb. Gibi bir dizi önemli konu belirsizliğini korudu. buda endişelerin artmasına neden oldu.” dedi.

radev, “Bulgaristan Cumhuriyeti’nin, anlaşmanın karşılıklı olarak kabul edilebilir şartlarında ulusal bir fikir birliği ve mahkumiyet olmadan gelecek yıllar için yükümlülüklere olan bağlılığı son derece endişe verici” dedi. 2017’de geçici bir hükümet, İsveçli Saab tarafından inşa edilen Gripen’i seçti, ancak anlaşma daha sonra iptal edildi ve bir yıl sonra yeni bir prosedür başlatıldı. radev, Bulgaristan’ın “ekipman ve personel eğitimi ile birlikte eksiksiz bir ekipman paketi” almasının önemli olduğunu söyledi. “Halkın, sözleşmelerle gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine dair kesin bir cevaba ihtiyacı var.”ifadelerini kullandı.

Bu yazı 896 kere okundu.
Etiketler:
askeri f-16 haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV