amerikanın CAATSA Yaptırımları Başladı

Paylaş
 

Kısa adı CAATSA olarak bilinen emrikanın  Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası tıramp tarafından kabul edilerek yürürlüğe konuldu. Yaptırımlar 30 gün sonra uygulanmaya başlanacak.

CAATSA yaptırımları neler? CAATSA yaptırımları nelerdir?

amerika, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almış olması  nedeniyle Türkiye’ye yaptırım uygulama kararı aldı. ameirka  Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Türkiye’yi S-400 sorununu derhal ABD ile koordinasyon içinde çözmeye çağırıyoruz” dedi.

amerika Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye CAATSA (amerikanın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) yaptırımlarını açıkladı.

Buna göre, Savunma Sanayi Başkanlığı amerikadan ihracat lisansı alamayacak, amerikalı ve uluslararası finans kuruluşlarından kredi alamayacak.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit, Savunma Sanayi Başkanlığı Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığından Serhat Gençoğlu ve Mustafa Alper Deniz‘in de yaptırım listesine alındığı belirtildi.

Demir ve beraberindeki kişilerin mal varlıklarının dondurulacağı ve vize kısıtlamaları getirileceği kaydedildi.

amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptırım kararının açıklanmasından sonra yaptığı açıklamada, “Türkiye’yi S-400 sorununu derhal ABD ile koordinasyon içinde çözmeye çağırıyoruz” dedi. Pompeo, ‘S-400 alımının Amerikan askeri teknolojisinin ve personelinin güvenliğini tehlikeye atacağı’ yönündeki görüşlerini Türkiye’ye ‘en üst seviyede’ ilettiklerini söyledi.

ABD Kongresi, geçen günlerde Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını zorunlu kılan bir madde de bulunan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı’nı kabul etmiş, Başkan Donald tıramp ise tasarıyı veto edeceğini duyurmuştu.

Resim

Resim

Resim

Resim

Bu yazı 379 kere okundu.
Etiketler:
askeri haberler
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV