Anadolu Hava Taşımacılığı

Paylaş
 

Kuruluş – 1980

ICAO Kodu : –

IATA Kodu : –

Merkezi : Nişantaşı– İstanbul

Çağrı Adı : –

Sınıf: Uluslar arası tarifesiz kargo

Satatü: Proje aşamasında kaldı.

1980 yılında dünya çapında kargo taşımacılığı yapmak üzere İstanbul’da kurulan Anadolu Hava Taşımacılığı isimli şirket 1981 yılının Mart ayında gerekli olan teşvik belgesi ve uçuş izni için Sivil Havacılık Dairesi’ne başvurdu. İlk aşamada iki yada üç adet Boeing 747 ve bir adet Boeing 707 tipi uçakların işletilmesi planlandı. Uçakların teknik destekleri için Pan American ve Lufthansa şirketleri ile anlaşmalar yapıldı. İlk Genel Müdürlüğü’ne İstanbul Teknik Üniversitesi Yüksek Uçak Mühendisi Zafer Orbay getirildi.

1982 yılında izinlerin çıkması beklenirken Temmuz ayında Anadolu Hava Nakliyat, Sivil Havacılık Dairesinin ” Büyük Hava Yolu Projesi” protokolüne imza atanşirketler arasındaydı.

Yeşilköy Havaalanı yeni kargo merkezinde yer alınmasına karşın şirket 1983 yılı sonlarına doğru uçuşlara başlamadan kapandı.

(Şirketlerin kuruluş ve faaliyetinin hikayesini daha detaylı öğrenmek ve okumak isterseniz Kıvanç Hürtürk ve Gökhan Sarıgöl beyefendilerin kaleme aldıkları harika bir kaynak kitap olan ” Türkiye’de Ticari Havacılık Tarihi II” isimli kitaptan faydalanabilirsiniz. Bu konuda ve daha bir çok konuda kaynak olarak kullandığım ve her sayfasında ilginç ve değerli bilgiler bulduğum her havacılık meraklısının merak ettiği bilgiler ile dolu olan kitabın özelliğini de sizlere belirtmeden edemedim.)

Şirketin Genel Müdürü Zafer Orbay’ın 1982 yılında kitabın yazarlarından Kıvanç Hürtürk’e gönderdiği Anadolu Hava Taşımacılık antetli mektup.

Diğer Sivil Havacılık Yasası Öncesi Girişimler İçin TIKLAYINIZ

Bu yazı 1833 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV