Askeri Kargo Uçakları Ve Yük Kapasiteleri – 1. Bölüm

Paylaş
 

Askri kargo uçakları ve yük kapasiteleri.

Askeri kargo – nakliye uçakları son yıllarda bir ordunun en önemli kuvvet çarpanlarından biri olarak değelendiriliyor. Bir ekipman ya da personeli bir yerden bir yere hızlı nakletmek için nakliye uçakları kullanılmakta. Kullanım özelliğine göre kargo, askeri araç, silah, mühimmat, uçan hastane görevleri gibi görev yelpazeleri de çok geniş olmakla beraber askeri kargo uçaklarının bir çok model ve çeşidi bulunmakta.

Bu yazımızda askeri nakliye uçaklarının yük taşıma kapasitelerini sizlerle paylaşacağız.

Airbus A400M Atlas askeri nakliye – kargo uçağı kaç ton taşır?

Airbus üretimi 4 turboprop motora sahip Airbus A400M tipi askeri nakliye uçağı 37 ton yük, 116 asker, 66 sedye ve 25 tıbbi personel taşıyabilmekte. Ülkemiz hava kuvvetlerinde de bu uçaklardan kullanılmakta.

i6ybw3

Alenia C-27J Spartan askeri nakliye – kargo uçağı kaç ton taşır?

Alenia C-27J Spartan, Leonardo-Finmeccanica tarafından üretilmiş olup iki turboprop motora sahip uçak 11.6 ton yük, 60 asker ve 46 paraşütçü asker taşıyabilmekte.

 

Antonov An-24 askeri nakliye – kargo uçağı kaç ton taşır?

Rusya üretimi iki turboprop motora sahip Antonov An-24 tipi askeri nakliye kargo uçağı 6 ton yük, 24-50 arası asker taşıyabilmekte. Uçağın Çin üretimi ise Y-7 olarak bilinmekte.

 

Antonov An-124  Ruslan tipi askeri nakliye – kargo uçağı kaç ton taşır?

Rusya üretimi Antonov An-124 Ruslan tipi nakliye – kargo uçağı 150 ton yük taşıyabilmekte. Uçak 4 adet turbofan motora sahiptir.

 

Antonov An-225 Mriya tipi nakliye – kargo uçağı kaç ton taşır?

Rusya üretimi Antonov An-225 ilk başlarda askeri nakliye uçağı olarak tasarlanmış olsa da günümüzde hem askeri hem de sivili operasyonlarda kullanılmakta. Dünyada uçar durumda bir adet An-225 tipi uçak bulunuyor, Uçak 6 adet turbofanmotora sahiptir.

 

Antonov An-26 askeri nakliye – kargo uçağı kaç ton taşır?

Rus üretimi Antonov An-26 askeri nakliye uçağı 5.5 ton yük kapasitesine sahip. İki turboprop motora sahip uçağın sivil versiyonları da bulunmakta.

 

Boeing C-17 Globemaster III askeri nakliye – kargo uçağı kaç ton yük taşır?

amerikan yapımı 4 Turbofan motora sahip C-17 tipi askeri nakliye uçağı 77.5 ton yük, 102 asker taşıyabilmekte.

 

C-160 Transall askeri nakliye – kargo uçağı kaç ton yük taşır?

almanya üretimi 4 turboprop motora sahip C-160 tipi nakliye uçağı 16 ton yük, 98 asker, 61 paraşütçü ve 62 sedye taşıyabilmekte. Bu uçaklardan ülkemiz hava kuvvetlerinde de kullanılmaktadır.

rKM2DT

Lockheed C-141 Starlifter askeri nakliye – kargo uçağı kaç ton yük taşır?

amerikan yapımı Lockheed C-141 Starlifter günümüzde kullanılmayan 4 turbofan motora sahip askeri nakliye uçağıydı. Uçak 28.9 ton yük, 138 asker veya 80 sedye taşıyabilmekteydi.

 

CASA CN-235 askeri nakliye – kargo uçağı kaç ton yük taşır?

CASA CN-235 askeri nakliye kargo uçağı 5.9 ton yük veya 44 asker taşıyabilmekte. Ülkemiz deniz ve hava kuvvetlerinde, sahil güvenlik teşkilatında bu uçaklardan çeşitli görevlerde kullanılmakta.

KZQQhz

uSLVxr

Douglas C-124 Globemaster II askeri nakliye uçağı kaç ton yük taşır?

Douglas C-124 Globemaster II günümüzde kullanılmayan bir diğer askeri nakliye uçaklarından biridir. 4 pervaneli motora sahip olan uçak 31.1 ton yük, 200 asker veya 127 sedye taşıyabilmekteydi. Uçağın ayrı iki güvertesi bulunuyordu. İstendiğinde tek güverte istendiğinde iki katlı güverteye çevrilip iki ayrı katta yolcu ve yük taşınabilmekteydi.

 

Douglas C-47 askeri nakliye – kargo uçağı kaç ton yük taşır.

C-47 tipi askeri nakliye uçağı 2.7 ton yük, 28 asker veya 14 sedya taşıyabilir. Ülkemiz havayolu şirketlerinde ve ordumuzda da bu uçaklar kullanılmıştı.

 

Bu yazı 2656 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun
ARŞİV